Szesnastolatki chcą głosować w wyborach. Dlaczego warto im na to pozwolić?

Starsi ludzi mają pełne prawo, by brać udział w demokratycznych wyborach. Jednak system, gdzie młodsi wyborcy są regularnie przegłosowywani przez interesy starszych, nie może działać dobrze: łatwo może sprzyjać albo politycznej i społecznej apatii, albo antysystemowej radykalizacji młodszych.

Wspieraj Krytykę Polityczną

Działamy dzięki stałej hojności osób takich jak Ty.

Może nie powinienem narzekać na smród? Mogłem przecież wychować się w Bytomiu

Jak dorastałem na Śląsku, smog nie stanowił dla nas żadnej przeszkody. Podczas jesienno-zimowych okresów każdy brał tak samo głębokie wdechy jak zawsze, nawet nie zdając sobie sprawy, że właśnie zaciąga się śmierdzącymi drobinkami raka.
Podcast

Obwarzanek uzbrojony i geopolityka zielonej transformacji

Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością

Michał Sutowski

Noga z gazu i przesiadka do zbiorkomu

Jak zmniejszyć w Polsce wykluczenie komunikacyjne, obniżyć emisje gazów cieplarnianych i zredukować uzależnienie od importu paliw? Z Michałem Wolańskim rozmawia o tym Michał Sutowski.
Paulina Januszewska

Bez odblokowania wiatraków w Polsce świecić będą tylko portfele

Zniesienie zasady 10H i możliwość inwestycji w farmy wiatrowe na lądzie popiera nawet 60 proc. społeczeństwa. Kiedy wreszcie rząd zajmie się wadliwą zasadą, która wyklucza z możliwości budowania wiatraków 99,7 proc. powierzchni Polski? I co stoi na przeszkodzie?
Wojna w Ukrainieprzejdź do serwisu

„Macie milczeć i być wdzięczne”. Uchodźczynie nie chcą opuszczać hotelu Ikar

250 uchodźczyń ze specjalnymi potrzebami zamieszkało w poznańskim hotelu tuż po wybuchu wojny. Obiecano im, że będą mogły zostać do jej końca, jednak teraz Ikar zmienia się w Sheratona, a zaczynającym nowe życie kobietom zaproponowano nowe mieszkania – często daleko za miastem i w fatalnych warunkach.
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

„Prehistoryczna apokalipsa” z Netflixa: nie dokument, tylko rasistowska teoria spiskowa

Jeśli nie ma dowodów na istnienie nieznanej dotąd prehistorycznej cywilizacji, to znaczy, że były, ale uległy zniszczeniu. Proste!Flint Dibble
Kinga Dunin

Tę książkę należałoby zapisywać na receptę

Kinga Dunin czyta „Pawilon małych ssaków” Patryka Pufelskiego, „Zapiski wariatki” Aleksandry Młynarczyk-Gemzy i „Oto ciało moje” Aleksandry Pakieły.

Otrzymuj newsletter z działu kultura prosto na swojego maila

Lewicowy Netflix, czyli jak niegodziwi producenci narzucają twórcom polityczną poprawność (i deprawują młodzież)

Netflix stał się w Polsce symbolem lewicowej deprawacji, terroru politycznej poprawności i wszystkiego, czego polska prawica lęka się najbardziej. Słusznie?Michał Ochnik
Plawgo & Pyrka
Evergreenyzobacz więcej

Przepracowani? Wypaleni? To przestańcie się samowyzyskiwać

Z opiewanego ideału wolności osobistej pozostało niewiele. Nasze społeczeństwo jest zniewolone w pracy i walczy z syndromem wypalenia zawodowego.

Fiala: Praca zabija nasze życie i związki

„Praca” i „godne życie” przestały się uzupełniać. Coraz częściej się wykluczają.
Zamknij

20kp-logo-white-500px