#20LATKP

Kończy się dwudziesty rok działania Krytyki Politycznej. Nie obchodziliśmy jakoś specjalnie tej rocznicy. Nie świętowaliśmy. Nie zrobiliśmy wielkiej fety. Postanowiliśmy skoncentrować się na pracy, pracy i jeszcze raz na pracy, czyli działać. Tak jak zawsze. W tekstach, które przygotowaliśmy na zakończenie naszego dwudziestolecia, opowiemy o polach zmian społecznych, do których działania Krytyki Politycznej istotnie się przyczyniły. Pokażemy je przez pryzmat ostatnich 20 lat w Polsce.

Rys. Plawgo/Pyrka

Skąd jesteś? Z Krytyki Politycznej

Bardzo wam wszystkim, tworzącym przez te 20 lat Krytykę Polityczną, czytającym ją, spierającym się o politykę, kulturę i świat, dziękuję.

Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Rys. Łukasz Pyrka

Stawka: demokracja. Krytyka Polityczna i 20 lat ewoluującego aktywizmu

Fascynujący czas, te ostatnie dwadzieścia lat. Taka rozgrzewka, dzięki której przypomnieliśmy sobie, że ludzie, ze swoimi potrzebami, pragnieniami, pomysłami i umiejętnością współpracy, potrafią, jak tylko nadarzy się okazja, przekształcać systemy i znajdować nowe rozwiązania.

Rys. Łukasz Pyrka

Akceleracja postwegańskiego ekokomunizmu

Czy tak trudno uwierzyć, że dla miast i ich mieszkanek jest lepiej, kiedy przy ulicach rosną drzewa? Fakt, było trudno, ale po 20 latach jest już trochę łatwiej.

Rys. Łukasz Pyrka

Manifa, aborcja, akademia – 20 lat w kontrze do panów w garniturach

Chociaż panowie w garniturach w różnych urzędach mogli nam nasze prawa przyznawać i cofać, to wykonałyśmy tytaniczną pracę, żeby być razem, znaleźć swój głos, nie wstydzić się, zawalczyć o to, co dla nas ważne.

Rys. Łukasz Pyrka

Tu zaszła zmiana: LGBTQ+ z perspektywy 20 lat

Jest tylko jeden sposób, żeby zabrzmieć optymistycznie, pisząc o społeczności LGBTQ+ w Polsce.

Rys. Łukasz Pyrka

Symbolicznie wygrana batalia o zaangażowanie

Igor Stokfiszewski: Należeliśmy do generacji, która wchodziła w dorosłość, kiedy hossa kapitalistyczna naprawdę się kończyła. Zaczęliśmy zadawać sobie pytanie, w jaki sposób funkcjonuje ten świat, z jakich składa się komponentów, jakie mechanizmy nim rządzą. I czy może być inaczej skomponowany.

Rys. Łukasz Pyrka

Odjaniepawlić polski Kościół: jak Krytyka walczyła o świeckie państwo

Kiedy dołączyłam do zespołu Krytyki Politycznej, nie wiedziałam, że to właśnie toksyczne relacje między państwem a kościołem staną się głównym tematem moich tekstów. Ale wiedziałam, że Krytyka jest schronieniem dla ludzi i opinii, dla których brakuje miejsca gdzie indziej.

Rys. Plawgo/Pyrka.

20 lat skręcania w lewą stronę

Przez ostatnie 20 lat Polska stawała się krajem nieco bardziej nadającym się do życia.

Sklep

Zamknij