Unia Europejska

Świat poznał prezesa

jaroslaw-kaczynski

Świat mógł sobie wyobrażać Kaczyńskiego jako polityka podobnego do Viktora Orbana albo jakiegoś zachodniego populisty. Nic z tych rzeczy.

Co Jarosław Kaczyński potrafi, my niby dobrze wiemy, a i tak jesteśmy bez przerwy zaskakiwani tym, do czego potrafi się posunąć. Świat dotąd mógł jednak nie do końca zdawać sobie sprawę, z kim ma do czynienia. Teraz liznął nieco wiedzy na temat polskiej kultury politycznej, w której cała polityka sprowadza się do tego, żeby powstrzymać jednego wariata. Tym zajmował się Kwaśniewski. Tym zajmował się Tusk i teraz tym zajmować się musimy my i reszta świata. Bo PiS znowu ma inne zdanie niż wszyscy poza PiS. Tusk znowu ma dziadka z Wehrmachtu, a właściwie sam jest z Wehrmachtu. Wehrmacht jest z Tuska. Unia to Wehrmacht. Tylko Kaczyński i jego ludzie to nie jest Wehrmacht.

Tusk znowu ma dziadka z Wehrmachtu, a właściwie sam jest z Wehrmachtu. Wehrmacht jest z Tuska. Unia to Wehrmacht. Tylko Kaczyński i jego ludzie to nie jest Wehrmacht.

Tylko po to, żeby narobić trochę smrodu wokół Tuska, wykorzystał Kaczyński największe osiągnięcie transformacji, czyli polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Unia nie ukrywając już zażenowania, zmuszona została do wzięcia udziału w tej idiotycznej grze. Wszyscy w Brukseli, łącznie z Orbanem, robili, co się da, żeby uniknąć upokarzającej dla Polski sytuacji, w której tylko jeden kraj będzie przeciwko nominacji Donalda Tuska na drugą kadencję: jego własny. Tuska obronić się udało, bo nic mu nie groziło. Upokorzenia Polski uniknąć się nie udało i 27 przywódców przegłosowało polską premier Beatę Szydło, żeby Polak dalej mógł sprawować jeden z dwóch najważniejszych urzędów w UE.

Prawico, lewico, liberałowie, zrozumcie jedno: Unia Europejska jest wybawieniem

Świat mógł sobie wyobrażać Kaczyńskiego jako polityka podobnego do Viktora Orbana albo jakiegoś zachodniego populisty. Nic z tych rzeczy. Kaczyński jest tak samoswój, że podobny jest w zasadzie do nikogo. Świat go poznał teraz, gdy wciągnął całą Europę do swojej obsesyjnej polityki uprawianej na polski użytek. Polityki irracjonalnej, przeciwskutecznej, szkodliwej dla wszystkich. Dla Europy to osobliwa nowość, dla nas codzienność. Oto Kaczyński właśnie! Popatrz sobie Europo.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”.

Komentarze archiwalne

 1. “Przeciwskuteczne” i “kontrproduktywne” to nowomowa z Kremla, której stanowczo radziłbym unikać. Poza tym – fajny tekst.

 2. Panie Sierakowski. Pan ma swoje poglądy, ja żyjąc w naszym kraju ponad 60 lat mam trochę inne. I chociaż Pan Kaczyński nie jest moim idolem to po części się z nim zgadzam. Wystawiając kandydaturę Wolskiego pokazał innym państwom jaka “demokratyczna” jest UE. Nie ma jasno określonych zasad wyboru, wybierają się między sobą jak chcą. I niech mi Pan udowodni, że Tusk jest mądrzejszy od Sayrusza-Wolskiego. Tusk potrzebny był od samego początku bo nie przeciwstawi się niczemu, zrobi czego od niego eurokraci oczekują i wg. mnie to zostało wyraźnie pokazane. Tak widzę to ja i chyba większość Polaków. Jeśli tak ma być dalej do czarno widzę przyszłość unii. Niech mi Pan odpowie czy u Pana w domu też panuje dyktat czy wspólnie podejmujecie ważne decyzje dotyczące wydatków remontów inwestycji. Uważam, że UE w takim kształcie prowadzi prosto do dyktatury. Za parędziesiąt lat powiedzą nam trzymajcie pysk bo jesteście “mitteleuropa” i nie będzie kasy (co ośmielił się nam już powiedzieć prezydent Francji). A w końcu sroce spod ogona nie wypadliśmy i płacimy składki jako członkowie UE. I Panie Sierakowski coby się nie okazało, że za kilkanaście lat będzie w Europie tak jak w filmie “Exlibris”. I to by było na tyle jak mawiał Jan Stanisławski.

 3. Europa 2 prędkości:
  w tej !. będą pozdrawiać się “Allah Akbar” a pozostałym ścinać głowy
  w tej 2.: “szczęść Boże”
  Innych nie będzie
  Gdzie chcecie się znaleźć?

 4. Wolska od morza do morza. Takie miedzymorze wolskie z nadprezesem calej Wolski na czele.

 5. Prezes jest przesiąknięty propagandą wczesnego PRLu. Ma podobne zachowanie jak Gomułka.

 6. “Genialnego stratega” wykreowali dziennikarze. Opozycja sejmowa jest słaba, ale pismacy są jeszcze gorsi. Najlepszym przykładem są czystki w “Trójce”. Wielkie autorytety Mann, Niedźwiecki siedzą jak myszki pod miotłą. Wszak mają malutkie dzieci na wychowaniu, kredyty, wszystko to za najniższą krajową. Rozzuchwalona dzicz rośnie w siłę. Polska polityka przypomina stosunki w obozie koncentracyjnym, rządzą kryminaliści, profesorowie są “muzułmanami”. Ogłupiony suweren głosuje na partyjne gangi, które wycinają i marginalizują ludzi wybitnych. Minister-kibol Jaki poniewiera profesora Rzeplińskiego, a pani Wielowiejska uważa że wszystko jest OK-profesor taki niemedialny. Folwarczno-pegeerowski suweren uwielbia Panów surowych, acz sprawiedliwych. Panie Sławomirze lewicowy elektorat stoi za Kaczyńskim! Wspólnymi siłami niszczyliśmy polityków, którzy mieli wizję społeczeństwa obywatelskiego. Aby skutecznie rządzić należy wyciąć w pień autorytety, a opinię publiczną zastąpić obłudą kościoła.

 7. O, Wróż Sławomir!
  Jak ci tam, Sławciu, bez państwowej kasy? Soros podsypuje? Już niedługo.

 8. Kilka komentarzy napisanych w tej czy innej krytycznie formie nie zmienią postawy ludzi PiS zacietrzewionych w arogancji i hardości.Rozsadek i rozum tych ludzi przytłacza jeden cel-zdobycie pozycji i dochodów dla siebie i rodziny.Szkoda Waszego wysiłku intelektualnego na ple,ple,ple. Polscy intelektualiści tak jak przed laty Geremek,Modzelewski,Michnik,Kuroń winni wymyślic sposób na zawładnięci polskim społeczeństwem i w wyniku przeprowadzonego referendum odebrać poselskie mandaty części posłom w poszczególnych okręgach którzy sprzeniewierzyli się składanej przysiędze pracy w sejmie.Ślepo wykonując polecenia partii PiS nie bacząc na narodowe,polskie interesy.Panie red.Sierakowski ma Pan w swojej dyspozycji kluby dyskusyjne “Krytyki Politycznej “,proszę to wykorzystać.
  Pozdrawiam
  JERZY

  1. “Polscy intelektualiści tak jak przed laty Geremek,Modzelewski,Michnik,Kuroń ” jesteś pewien, że oni byli naprawdę polscy. Pan Geremek – Berele Lewartow , że nie napiszę o reszcie bo zostanę okrzyknięta antysemitką. Tylko zawsze mnie frapowało dlaczego lewica tak bardzo ukrywa swoje prawdziwe nazwiska (Zresztą Kaczyński też). Czyżby się wstydzili swego pochodzenia? Wszak są narodem wybranym więc o co w tym wszystkim chodzi? Ktoś może wie.

 9. Powiedziała broszka, że niezaakcpetuje decyzji Unii, jeśli ponownie zostanie wybrany tusk. Powidziała także: “Nie boję się izolacji, wręcz odwrotnie”… Jakim trzeba być oszołomem i arogantem (pochodzenie się odzywa???), żeby mówić tak, reprezentując całą Polskę? Ta paniusia nie jest premierem 85% procent Polaków – moim też nie, na pisowców głosowało zaledwie 15% uprawnionych, więc niech ona i cały pisowki rząd oraz pisowcy w końcu przyjmą to do wiadomości – nie chcemy was w Polsce, nie chcemy waszych chorych rządów i prowadzenia naszego kraju do totalnej ruiny. Weźcie się za siebie – przestańcie nas zadłużać; odwalcie się od kobiecych macic; przestańcie odznaczać gnojków bez wykształcenia; przestańcie wynosić kościół ponad miarę, promując ich rozpasanie i niewyobrażalne bogactwo – choć slubowli ubóstwo, szanujcie ludzi niewierzących lub innych wyznań; przestańcie latać sobie samolotami, jakby to były wasze prywatne zabawki; przestańcie rujnować polską przyrodę – wycinając drzewa i mordując zwierzęta podczas zbawwy w strzelanie do “rzutków” – może to my was zamkniemy w klatkach i postrzelamy sobioe????; przestańcie Poskę kompromitować każdego dnia. Wybudujcie sobie zamek z piasku w piaskownicy z glębokimi podziemiami – tam się schowajcie, żyjcie i kiście się, działajacie! Byle jak najdalej i najgłębiej od Polski i NAS NARODU!!!!

  1. coś źle z matematyką
   “na pisowców głosowało zaledwie 15% uprawnionych” po I – głosowało prawie 40% elektoratu, jeśli weźmiemy pod uwagę wsz. uprawnionych do głosu to 18% (na Konstytucje głosowało22%). Natomiast jeśli tak liczyć to nie 18% a prawie 70% – bo tych nie głosujących uznajemy jako zgadzających się na wybór.

  2. “przestańcie odznaczać gnojków bez wykształcenia” w bulu i nadzieji na zmianę twoich poglądów czekam. A co do twojej macicy Kate – jestem za aborcją na życzenie – cały dzień i noc kiedy tylko chcesz. Tylko z całym dobrodziejstwem. Gdy zechcesz mieć potomstwo a nie będziesz go mogła mieć za parę lat lecz się za swoje pieniążki a nie moje podatki. Przy twoich poglądach wychowałabyś następnego nienawistnika. “Przestańcie latać sobie samolotami” – zapomniałaś, że Tusk latał sobie 2 razy w tygodniu helikopterem do Gdańska. Przy twoich poglądach niedługo Auschwitz zostanie zapełnione a na bramie tym razem będzie napis ” Tu przebywają ci co się nie zgadzają na rządy lewicy”. Co cię spotkało złego dziewczyno, że tyle w tobie złości?

    1. hahaha…Kolego Siarakowski, ale sie popisałes… dno i szukanie taniej sensacji.. 🙁

 10. I teraz cały nasz znienawidzony PiS przez Europę i nasz naród powinien oddać się do dymisji czyli Macierewicz, Kaczyński, Szydło i Prezydent Duda a pisze w takiej kolejności bo widać kto rządzi w naszym kraju i szkoda że sam prezydent nie ma nic do powiedzenia

 11. Amber Gold jest aferą głupców którzy dali się nabrać na prymitywną piramidę finansową (który to już raz w ostatnich 27 latach ?). Jeżeli ktoś jest chciwym kretynem to żadne siły a tym bardziej instytucje państwowe nie są w stanie go powstrzymać. Natomiast powierzanie nadzoru finansowego zwykłemu złodziejowi tak jak to się dzieje teraz – to nie afera – to zwykły bandytyzm.
  Do Europy pierwszej prędkości załapie się całkiem sporo krajów. Pan TUSK nie zabraniał tzw. żondowi pisiemu nadstawić żabiej nogi gdy konia kuli – była okazja po zamieszaniu brexitowym – czasami w historii takie fuksy się udają. Zamiast snuć kretyńskie wizje międzymorza i równie nierealne plany bankstera “palety’* morawieckiego – trzeba było działać – TUSK nie przeszkadzał.
  *”paleta” morawiecki – tajna cześć planu – to będzie lokomotywa – czyli palety 2.0 a właściwie nARODOWE palety 2.0.

 12. słabo. ani słówka o postawie pana tusska i szkodliwej wizji europy dwóch prędkości, jaką ten polityk w pełni akceptuje. ta wizja wyklucza 3/4 krajów Unii z głównego nurtu.
  herr tussk nie ma nic przeciwko.

  1. Jakieś fakty w temacie?
   Druga prędkość to akurat będzie zasługa PIS.
   Bez inwestycji w środki trwałe zwiększenie popytu na konsumpcję wyciągnięte z 500+ i VAT to żadne paliwo progresu. Żeby wygenerować kapitał na inwestycje trzeba stwarzać takie warunki a z największym kredytodawcą EU kooperować. PIS idzie z widłami i chłopstwem z czworaków na dwór. Gdy wódka za srebra z dworu się skończą co zostanie? … Polska podrzędnej prędkości

   1. HEHE nie lepiej sie wpierdolic i wyjebac niewinnych ludiz na Amber Gold !!!!!! JEbac cala polityke

    1. A jakieś fakty do tej tezy?
     Wystarczy dowolne corpus delicti; link do reklamy Amber Gold z Panem Tuskiem lub link do KRS Amber Gold, cokolwiek….

    2. Ale to w znacznej mierze twojemu PiSowi zawdzięczamy zwycięstwo braku kontroli finansowej nad Amber Gold w ramach obrony skarboki PiS (SKOKi) przed sprawdzeniem nieprawidłowości.

    3. Na skokach więcej wałków było niż Amber Gold – a chciwość jest zawsze karana, nawet w Piśmie Świętym. W Amber ludzie sami sobie winni.

 13. Hucpa Prezesa wokół wyboru Tuska powinna dotrzeć nie tylko do innych państw, ale i polskiego społeczeństwa, które może wreszcie sobie uświadomi, że dla Prezesa interes państwa, narodu i społeczeństwa się nie liczy, ważne są tylko i wyłącznie jego własne fobie.

  1. Chyba się pomyliłeś chciałeś napisać, że koalicja PO-PSL nie liczyła się z narodem. Gardzili nami co można było odczuć z każdego słowa. Nie pamiętasz, że jak nie masz mieszkania to sobie weź kredyt (zarabiając 1800 zł), że praca na zmywaku w Anglii pozwala poznać świat?

   1. A czy rozumiesz, że brak poparcia dla PiSu wcale nie oznacza poparcia dla PO? Chatakterystyczna dla PiS dyskusja na poziomie przedszkolaka – czujemy się usprawiedliwieni, bo ONI robili to samo.

   2. Ja pracowałem na zmywarkach w Anglii truskawkami w Holandii, budowach w USA, poznałem dzięki temu świat języki kultury…. No ale co ciekawe nie czułem.sie przy tym źle traktowany co najgorsze nie wyciągnąłem ręki żeby mi ktoś dał z podatków i tego mię oczekiwałem wykrzykuje że ktoś mi nie daje i to jest niesprawiedliwość! Widzę że politycznie odbudowany się najwięksi zwolennicy komuny wtedy było po równo za nic ale było – wspomnienie tej ” swoistej sielanki” wraca w ludziach którym obojętne zmiany wolność czy nowoczesność ważna miska i żeby ktoś resztę za mordę trzymał bo ta miskę może mu jakiś lewak zabrać… No nic wracam do pracy bo mi nikt za darmo nie daje i dumny z tego jestem czuje się Polakiem i Patriota !!!!!

   3. Kłopot z czytaniem ze zrozumieniem widzę. Albo cynika na pasku płac pisu.. Danuta to od Ciebie zionie nienawiścią i trollingiem.

Zamknij