Świat

Joep Lange. Wspomnienie

To tylko jedna ze stu postaci ze świata AIDS, które straciły życie w katastrofie samolotu na terytorium Ukrainy.

Dramatyczne sytuacje, takie, jak światowa epidemia HIV, szczególnie w jej początkach, mają to do siebie, że inspirują ludzi albo do tego, co najlepsze, albo do tego, co najgorsze. Joep Lange – jeden z pionierów badań nad AIDS, którym poświecił całe życie, był zdecydowanie człowiekiem, który inspirował do tego, co najlepsze.

Jako jeden z pierwszych naukowców i lekarzy zajmujących się AIDS już w latach 80. postawił sobie za cel nie tylko, by kiedyś można było AIDS leczyć, ale także, by dostęp do tego leczenia mieli też ci najbardziej potrzebujący, a jednocześnie najbiedniejsi. Dekadę później szefował już badaniom klinicznym i nad rozwojem leków w programie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącym AIDS.

Większość swojego życia spędził pomiędzy badaniami, leczeniem pacjentów, a staraniami o fundusze i negocjacjami z firmami farmaceutycznymi, żeby zapewnić dostęp do leczenia tym, którzy mogli zapłacić za nie najmniej –  chorym w Afryce i w Azji.

Badaczom w dziedzinie HIV znany jest na pewno z setek artykułów i publikacji. Tym, którzy mieli okazję z nim pracować, dał się poznać jako człowiek, który nie akceptował tego, że coś jest niemożliwe do osiągnięcia.

Miałam szczęście współpracować z Joepem kilkakrotnie. Przyleciał do Polski, aby pomóc nam przedstawić nową wtedy publikację OSI na temat leczenia AIDS wśród osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Jak zwykle do Warszawy dotarł pomiędzy wizytami w Afryce i Azji, ale uważał, że warto, bo brak dostępu do leczenia dla osób uzależnionych jest jeszcze jednym przykładem rażącej nierówności i dyskryminacji, z którym należy się mierzyć.

Oboje byliśmy członkami Strategic and Technical Advisory Committee, ciała pełniącego funkcję doradczą dla programu AIDS w WHO. Nie tylko podczas tej wspólnej działalności mnie inspirował, ale i mobilizował. Był bardzo ciepłym, przyjaznym człowiekiem, miał równocześnie poczucie, że doznajemy wielkiego wyróżnienia – reprezentujemy tysiące ludzi, którzy sami nie są dopuszczani do głosu, i oczekiwał, że ten przywilej  wykorzystamy głośno mówiąc o ich potrzebach i domagając się skutecznych rozwiązań. Nie odpuszczał ani mi, ani innym, jeśli uważał, że można osiągnąć więcej.

W ostatnim czasie pracował na uniwersytecie jako profesor w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz szef wydziału zdrowia światowego w Akademickim Centrum Medycznym i w Amsterdam Institute for Global Health and Development, gdzie pełnił funkcję dyrektora naukowego.

Był ojcem piątki dzieci i mentorem dla setki z nas, uczących się od niego oddania sprawie i skuteczności.

Kasia Malinowska-Sempruch – Dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kasia Malinowska
Kasia Malinowska
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Kieruje Programem Międzynarodowej Polityki Narkotykowej w Open Society Institute. Wcześniej zajmowała się polityką wobec HIV/AIDS, w latach 90. współtworzyła pierwszy w Polsce narodowy program walki z AIDS.
Zamknij