Newsletter KP

W czasie zarazy [Newsletter KP]

Tydzień temu koronawirus oficjalnie zawitał do Polski. Rozprzestrzenił się błyskawicznie we wszystkich mediach, przesłaniając inne tematy. Tymczasem trwa kryzys na granicy grecko-tureckiej, a Ordo Iuris knuje, jakby tu przejąć władzę nad światem.


Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już we czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kinga Dunin. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

U nas możecie m.in. przeczytać, jak wyglądają „mokre targowiska”, na których sprzedaje się żywe zwierzęta, również dzikie, z gatunków zagrożonych. To właśnie takie miejsce w chińskiej prowincji Wuhan jest podejrzane o to, że stało się źródłem epidemii. Zakaz takiego handlu, czego domagają się obrońcy zwierząt, może uchronić nas przed podobnymi problemami w przyszłości.

Ale myjcie ręce i „don’t panic!”. Dlaczego panika może być gorsza od choroby tłumaczy doktor Abdu Sharkawy.

I nie cieszmy się, że koronawirus „zaszkodzi kapitalizmowi”, oberwą przede wszystkim najsłabsi.

Koronawirus nie obali kapitalizmu, tylko dojedzie biednych

Kiedy spojrzymy na mapę, aby sprawdzić, gdzie dotąd na świecie zanotowano obecność koronawirusa, może zdziwić nas fakt, że nie ma informacji, aby występował on w Turcji i Syrii, chociaż jego obecność raportują wszystkie kraje ościenne. Ale region ten i bez wirusa – o ile można wierzyć, że jest od niego wolny – jest punktem zapalnym.

Adam Balcer, ekspert Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych,  w rozmowie z Michałem Sutowskim tłumaczy, kto i z kim aktualnie walczy na pograniczu turecko-syryjskim i dlaczego Erdogan otworzył granicę z Grecją, przepuszczając uchodźców. Kluczowa dla dalszego rozwoju wypadków jest relacja Putin-Erdogan. A jak powinna zachować się Unia Europejska? Poprzeć Turcję? (Już po ukazaniu się wywiadu doszło między nimi do porozumienia). Patrzymy na granicę turecko-grecką, a powinniśmy baczniej obserwować turecko-syryjską, bo od tego, co się na niej dzieje, zależy, czy nadal Erdogan będzie się starał wywierać presję na UE.

Uchodźcy na greckiej granicy. Trochę jak przed I wojną światową – wszyscy wierzą, że kontrolują sytuację

Czy poza zbliżeniem Rosji z Turcja – na dłuższa metę niekorzystnym dla nas – jest jakieś inne wyjście? „Czy są jakieś inne wyjścia? Poza topieniem tysięcy ludzi w rzece Ewros i w Morzu Egejskim, jak już przejdą przez Turcję?” – pyta Sutowski. Wygląda na to, że trudno je znaleźć, gdy za pewnik uznaje się, że należy powstrzymać uchodźców. Stali się oni żywą bronią w rozgrywkach między możnymi tego świata. Marta Górczyńska, pokazując sytuację z punktu widzenia praw człowieka, nawołuje, żeby zamiast granic, zacząć chronić ludzi.

Chrońmy ludzi, nie granice

czytaj także

Chrońmy ludzi, nie granice

Marta Górczyńska

Tymczasem w Polsce i na świecie groźny jest jeszcze jeden wirus – rosnące wpływy organizacji takich jak Ordo Iuris i ich wojna z „ideologią gender”, która uderza w prawa kobiet, mniejszości i swobody obywatelskie. W Polsce coraz więcej jest „stref wolnych od LGTB.” Ostatnio do rąk czytelników trafił raport Kontrrewolucja kulturowo-religijna wydany przez Wielką Koalicję za Równością i Wyborem oraz książka Klementyny Suchanów To jest wojna. U nas pisze o tym Elżbieta Korolczuk.

W niepewnym, rozpadającym się świecie ultrakonserwatyści karmią się strachem

Sporo kontrowersji wywołał ostatni tekst Mai Staśko opublikowany na naszej stronie. Odpowiada jej Maciek Rutkowski. Wygląda na to, że deklarowana przez nią miłość do Maksyma Wołczyka, sex-worker i blogera, jest nie tylko nieodwzajemniona, ale też skierowana pod niewłaściwym adresem.

Nie kocham ksenofobów z parciem na szkło [polemika]

**
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

Ciekawy artykuł? Pomóż nam pisać takie teksty dalej.

Bio

Kinga Dunin

| Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.