Edukacja

Marihuanowe referendum w Kalifornii

Dziś w nocy zakończyło się w Kalifornii referendum na temat Propozycji 19 - legalizującej konsumpcję, uprawę i handel konopiami indyjskimi.

Zgodnie z tą propozycją dorośli mieszkańcy Kalifornii jako pierwsi w USA mogliby posiadać do 1 uncji (28,35 g) marihuany, z zastrzeżeniem, że spożywać ją w miejscach niepublicznych oraz nie odbywałoby się to w obecności dzieci.

Propozycja 19 rozpoczęła dyskusję na temat światowej polityki narkotykowej, jakiej dotąd nie było – mówi Ethan Nadelmann z Drug Policy Alliance. – Po raz pierwszy zarówno aktywiści zajmujący się prawami człowieka, jak i urzędnicy zjednoczyli się wokół jednej sprawy.

Kasia Malinowska-Sempruch z Global Drug Policy OSI, z naciskiem podkreśla: – Mimo, że projekt legalizacji został odrzucony, to było ważne wydarzenie. Należy bowiem zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że różnica pomiędzy głosującymi „za” a „przeciw” wyniosła tylko 10 procent. Nikt przecież nie spodziewał się udanej pierwszej próby, ale tak duże wsparcie nastraja optymizmem na przyszłość.  45% głosujących „za” wierzy w to co ostatnio potwierdziła też badania naukowe.  W najbardziej prestiżowym medycznym wydawnictwie „The Lancet” badacze wskazują, że negatywne skutki używania marihuany są mniejsze niż używania alkoholu. Ściganie i karanie użytkowników marihuany jest marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Stany Zjednoczone słynęły przez lata z bardzo restrykcyjnej polityki narkotykowej, zatem to głosowanie pokazuje jednoznacznie, że na świecie w kwestii polityki narkotykowej następuje epokowa zmiana. Tymczasem Polska nadal rok rocznie płaci 80 milionów złotych za egzekwowanie nieskutecznych przepisów prawnych.

Jednym z najczęstszych problemów prawnych w Polsce, z którymi zgłaszają się klienci do istniejącego od ponad półtora roku Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, jest grożący im wyrok za posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek. Polska nadal ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw regulujących politykę wobec narkotyków w całej Europie. Tylko w naszym kraju osoba posiadająca jakąkolwiek ilość narkotyku może trafić na 3 lata do więzienia.

Sytuacja w Stanach zatem prowokuje do zadania sobie pytania – podkreśla mocno prawniczka z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej Agnieszka Sieniawska – co się dzieje z nowelizacją Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii? Od 2 lat toczy się dyskusja w mediach oraz w środowiskach eksperckich, ale nie w Sejmie. Polityka naszego państwa nie jest skuteczna o czym świadczy wzrost wykrywalności przestępstw narkotykowych polegających na posiadaniu małych ilości narkotyków o 1500 %.


Źródło: Polska Sieć Polityki Narkotykowej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij