Podcasty, Serwis klimatyczny

Przychodzi leśnik do aktywistki. I płacze jej w rękaw

Lasy Państwowe to instytucja przemocowa, hierarchiczna, patriarchalna i nieprzyzwyczajona do dialogu ze społeczeństwem, wobec którego powinna pełnić funkcję służebną. Tymczasem leśnicy stawiają się w roli głuchych na zewnętrzne głosy zarządców przyrody. Wprawdzie wielu z nich tak naprawdę kocha naturę, ale ostatecznie padają ofiarą systemu, który sami stworzyli i podtrzymują – mówią nam aktywistki z Lasów i Obywatelek, Marta Jagusztyn i Hanna Rawska.

Leśnicy w nieformalnych rozmowach z aktywistkami często opisują swoją codzienność w Lasach Państwowych jako fatalną. Potwierdzają to również zlecane przez samą instytucję badania kultury i środowiska pracy. Roi się tam od przypadków przemocy, mobbingu i innych trudności. Co ich tam więc ciągle trzyma? – Kasa, bo nie zapominajmy, że mamy do czynienia z bardzo bogatą instytucją, która gospodaruje jedną czwartą naszego kraju. W zeszłym roku jej przychód wyniósł 10 mld zł (netto 700 mln zł) – mówi Marta Jagusztyn, założycielka Lasów i Obywatelek, fundacji, która walczy z wycinkami i grabieżczą polityką Lasów Państwowych.

Zagadka: co łączy kobiety i drzewa? Nieodpłatna i ciężka praca

Wraz z Hanną Rawską, która na rzecz ochrony leśnej przyrody działa od roku, w najnowszym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości opowiadają Paulinie Januszewskiej, jak rozmawiać z leśnikami, co możemy zrobić jako obywatelki, by skutecznie ochronić przyrodę, i dlaczego ekologia oraz klimat mogą być klejem społecznym w spolaryzowanym kraju. Więcej o sposobach działania na rzecz ochrony drzew przeczytacie tutaj.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Bez planu, bez wiary, bez przyszłości? Polacy w kryzysie a transformacja energetyczna

Bez presji: go vegan! Rozmowa z Everyday Hero

Ginące ryby i przemoc wędkarstwa

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij