Podcasty

Bez presji: go vegan! Rozmowa z Everyday Hero

Jeśli rzucić polskiemu weganinowi lub wegance hasło „Everyday Hero”, z dużym prawdopodobieństwem odpowie: „Znam gościa!”.

Orestes Kowalski (Everyday Hero to nazwa jego kanału na YouTubie) jest budowniczym mostów niezwykle popularnym nie tylko w środowisku prozwierzęcym – podobno mówi o weganizmie w taki sposób, że dają go radę słuchać nawet nieweganie.

Teraz ten sympatyczny, pełen ciepła i skromności gość gości w podcaście Dariusza Gzyry Ważne nieważne, gdzie opowiada o swojej pierwszej książce – Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa. Książka dla wszystkożerców, wegetarian i… wegan też (Wydawnictwo Sensus, 2022).

Orestes analizuje w niej perfidne, często nieuświadomione mechanizmy psychologiczne stojące za – niezbyt przychylnymi zwierzętom – przekonaniami i zachowaniami większości ludzi.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Jak wyglądał proces pisania książki? Jaki jest związek ateizmu z weganizmem? Jak się ma weganizm w Polsce roku 2022? Jak połączyć tytułowe „Go vegan!” z pochodzącym z treści książki „nie zachęcam cię więc do weganizmu”? Czy jest sens racjonalnie mówić do osób emocjonalnych? Czy racjonalista aktywista może wesprzeć irracjonalne projekty, jeśli są efektywnym sposobem pomocy zwierzętom? Co jest fajnego w książce, a na co lekko można kręcić nosem?

A przed rozmową z Everyday Hero krótka wzmianka o nowej książce Sylwii Spurek „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”.

Oprócz posłuchania tego odcinka możecie wesprzeć pracę Orestesa na Patronite.

Zachęcamy do zakupu książki Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa. Książka dla wszystkożerców, wegetarian i… wegan też

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Bez planu, bez wiary, bez przyszłości? Polacy w kryzysie a transformacja energetyczna

Ginące ryby i przemoc wędkarstwa

Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij