Serwis klimatyczny

Malinowski: Wali się gospodarka, kończą możliwości wyżywienia ludzi, nadchodzą kolejne pandemie

Jak ktoś emituje dużo gazów cieplarnianych, to powinien za to dużo zapłacić. Michał Sutowski rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim.
Michael Moore. Fot. Brave New Films/flickr.com

Biali i bogaci widzą nadzieję w masowym wymieraniu

„Planeta ludzi” powiela kłamstwa i manipuluje faktami. Ale nie to jest w tym filmie najgorsze. A obejrzano go już sześć milionów razy. George Monbiot
Fot. Materiały promocyjne.

Nie lękajcie się kochać i walczyć o to, co kochacie

Jaś Kapela pisze o książce „The Future We Choose: Surviving the Climate Crisis” Christiany Figueres i Toma Rivetta-Carnaca.
Fot. rpo.gov.pl, European Parliment. Edycja KP

Spożycie mięsa na jednego mieszkańca w UE jest dwa razy wyższe niż średnia globalna

W całej Europie obserwowany jest niebezpieczny trend intensyfikacji hodowli zwierząt w celach konsumpcyjnych. Czas z tym skończyć.Sylwia Spurek
Fot. European Commission

Europejski Zielony Ład to świetny przykład greenwashingu

W sytuacjach nagłych ujawniają się nasze rzeczywiste priorytety. Kiedy płonie nam dom albo do piwnicy wdziera się woda, chwytamy to, co cenimy najbardziej, a resztę zostawiamy za sobą., David Adler
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Fot. Jakub Szafrański

Ekologia i klimat, pokusa katastrofizmu

Może rację mają kolapsolodzy wieszczący, że koniec koniec świata jest coraz bardziej nieuchronny, o ile jakimś cudem nie weźmiemy się do roboty, by powstrzymać niekorzystne zmiany.

Czy Zielony Nowy Ład zbawi Europę?

Przy tak łagodnej jak obecnie polityce Unii, cel redukcji emisji CO2 do 40 proc. jest nieosiągalny, tak samo jak osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej w połowie wieku.

Greta-Thunberg

Moment Grety

Niepodejmowanie działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych nie jest mniejszym złem niż kolonialne rządy Brytyjczyków w Indiach, segregacja rasowa w Ameryce czy wojna w Wietnamie.

Zamykajcie kopalnie, nie aktywistów

Na Słowacji pokojowy protest na rzecz klimatu zakończył się postawieniem poważnych zarzutów kryminalnych aktywistom. Jak wpłynie to na przyszłość ruchu klimatycznego?