Serwis klimatyczny

Pożary Syberia Greenpeace

Czy rekordowe temperatury i pożary nadchodzą szybciej, niż przewidywała nauka?

Już ubiegłoroczne lato przyniosło w Arktyce rekordowe temperatury i pożary. W tym roku skala zjawisk jest jeszcze większa.Christopher J White

Wzrost gospodarczy nie pomoże światu. Umiar mu nie zaszkodzi [polemika]

Cel polityki klimatycznej to dobre – czyli dostatnie i bezpieczne – życie dla wszystkich. To jednak nie to samo co życie „fajne”, pełne gadżetów i konsumpcji na pokaz.Michał Czepkiewicz, Weronika Parfianowicz
Fot. Pixabay, Cleanpng. Edycja KP.
Fot. Jakub Szafrański

Foer: Klimat to my

W 2018 roku, mimo wzrostu wiedzy o zmianach klimatu spowodowanych przez człowieka, wytworzyliśmy więcej gazów cieplarnianych niż kiedykolwiek wcześniej.Jonathan Safran Foer

Malinowski: Wali się gospodarka, kończą możliwości wyżywienia ludzi, nadchodzą kolejne pandemie

Jak ktoś emituje dużo gazów cieplarnianych, to powinien za to dużo zapłacić. Michał Sutowski rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim.
Michael Moore. Fot. Brave New Films/flickr.com

Biali i bogaci widzą nadzieję w masowym wymieraniu

„Planeta ludzi” powiela kłamstwa i manipuluje faktami. Ale nie to jest w tym filmie najgorsze. A obejrzano go już sześć milionów razy.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Fot. Jakub Szafrański

Ekologia i klimat, pokusa katastrofizmu

Może rację mają kolapsolodzy wieszczący, że koniec koniec świata jest coraz bardziej nieuchronny, o ile jakimś cudem nie weźmiemy się do roboty, by powstrzymać niekorzystne zmiany.

Czy Zielony Nowy Ład zbawi Europę?

Przy tak łagodnej jak obecnie polityce Unii, cel redukcji emisji CO2 do 40 proc. jest nieosiągalny, tak samo jak osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej w połowie wieku.

Greta-Thunberg

Moment Grety

Niepodejmowanie działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych nie jest mniejszym złem niż kolonialne rządy Brytyjczyków w Indiach, segregacja rasowa w Ameryce czy wojna w Wietnamie.