Podcasty

Ginące ryby i przemoc wędkarstwa

W szóstym odcinku podcastu „Ważne nieważne” Dariusz Gzyra pochyla się nad zawartością bogatego archiwum ludzkich reakcji na tragedię w Odrze.

Dariusz Gzyra mówi o naturze ryb i ścieżkach na skróty w ich ochronie. Wspomina wieloletnią walkę o zmianę statusu społecznego tych zwierząt i osobiste doświadczenie polowania. Przygląda się środowisku wędkarskiemu, które chyba tylko siłą zwyczaju nie jest nazywane środowiskiem myśliwskim.

Jakie byłyby konsekwencje uznania wędkarstwa i rybołówstwa za formy myślistwa? Czy martwych ludzi też, podobnie jak ryby, można liczyć w tonach? Jak brzmi język łowców i kolekcjonerów zwierzęcych okazów? Czy przemocowcy też mogą być ofiarami? Czy nie lepiej by było chronić przyrodę bez oczekiwania, że zapłatą ma być możliwość krzywdzenia zwierząt? Gdzie już wprowadzono zakaz wędkarstwa rekreacyjnego?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Przepraszając za lekko zachrypnięty głos prowadzącego, zachęcamy do posłuchania odcinka, ale również przeczytania artykułów wspomnianych w podcaście:
Karolina Kuszlewicz, Moja siostra Ryba – epitafium
Anna Spurek, Ryby głosu nie mają oraz Ś.P. Odra
O obchodzonym od 2003 roku Dniu Ryby można przeczytać na stronie ekokalendarz.pl.
Pomocny może być także tekst autora podcastu, zatytułowany Zadbaj o radykalizm!, mówiący między innymi o historii aktywizmu na rzecz ryb.

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Zadbaj o radykalizm!

Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.

Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby

Krew, smród i łzy [Prawo Spurek]

Czy ekolog dogada się z żołnierzem, czyli jak bronić Polski w czasach wysychających rzek

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij