Podcasty

Od HIStorii do HERstorii. Jak opowiadać o przeszłości

W Krytyce Politycznej interesuje nas historia opisana z nowej perspektywy. „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej to tylko jeden z przykładów.

W kontrze do patriarchalnej, militarnej, skupionej wokół wielkich wydarzeń perspektywy powstają nareszcie książki, takie jak Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej, Zawodowe dziewczyny czy Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Pokazują inne spojrzenie na historię – poruszają wątki społeczne, sięgają po mikroperspektywę, wyszukują zapomniane źródła. Wydaje się, że nie jest przypadkiem, że wszystkie napisane zostały przez kobiety.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Nasza rozmowa to wstęp do spotkania, na które zapraszamy 29 września o 19.00 na Jasną 10.

Z Joanną Ostrowską, Anną Dobrowolską i Alicją Urbanik-Kopeć rozmawiać będzie Dobrochna Kałwa.

A do niedzieli, do 23:59, możesz oddać głos na „Nike” Czytelników i Czytelniczek 2022 na książkę Joanny Ostrowskiej Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.

Nagrodę „Nike” 2022 wręczy kapituła, ale „Nike” Czytelniczek i Czytelników 2022 przyznajemy my! Oddaj swój głos na książkę „Oni” i wesprzyj Joannę Ostrowską, której nieustępliwość i ciężka praca wydobyły z cienia przemilczane dotychczas fragmenty queerowej historii Polski.

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Czy ekolog dogada się z żołnierzem, czyli jak bronić Polski w czasach wysychających rzek

Piszemy tęczową historię. Rozmowa z Joanną Ostrowską, finalistką „Nike”

I wtedy wchodzę ja! O prawie i wrażliwości z Karoliną Kuszlewicz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij