Podcasty

Czy ekolog dogada się z żołnierzem, czyli jak bronić Polski w czasach wysychających rzek

O tym, czy „ekonomia obwarzanka” ma sens w czasach, gdy na sąsiadów spadają rakiety, oraz o wydanej niedawno książce Timothy’ego Egana opowiada Michał Sutowski.

Czy skoro wojna u bram, to wszystkie inne sprawy – np. kryzys klimatyczny i nierówności – schodzą na plan dalszy? Jeśli dobrobyt społeczny i ekologię przeciwstawimy bezpieczeństwu, to ono zawsze wygra. Wydatki na czołgi wyprą te na oczyszczalnie ścieków, a budowa murów granicznych każe nam zapomnieć o żywych ludziach i zwierzętach, dla których będą barierą. Chyba że pomyślimy o tym inaczej. Tak się bowiem składa, że mokradła, dzikie rzeki, oszczędzanie energii i farmy wiatrowe to narzędzia wzmacniające naszą odporność i przed CO2 w atmosferze, i rachunkami za prąd, i armią Władimira Putina za Bugiem.

To zresztą nie pierwszy raz w historii, gdy kryzysy ekologiczne i społeczne się na siebie nakładają ani gdy mają wspólne przyczyny. Kiedy zapominamy o prawach przyrody w imię doraźnego dobrobytu, możemy szybko utracić także ten drugi. Tak było np. w USA „brudnych lat 30.”.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością

O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Piszemy tęczową historię. Rozmowa z Joanną Ostrowską, finalistką „Nike”

Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby

I wtedy wchodzę ja! O prawie i wrażliwości z Karoliną Kuszlewicz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij