Kultura, Podcasty

Piszemy tęczową historię. Rozmowa z Joanną Ostrowską, finalistką „Nike”

Podczas pracy nad książką bardzo mocno kołatały mi słowa abp. Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. To bardzo trudne z badawczego punktu widzenia: pracować ze źródłami z początku XX wieku, które na poziomie języka są tożsame z tym, co słyszymy dziś – mówi Joanna Ostrowska, autorka książki-finalistki Nagrody „Nike”.

Jak się pisze historię nieheteronormatywnych Polaków? Żmudnie. Pamiętając, że to, co nieopowiedziane, nie istnieje, Joanna Ostrowska w swojej pracy oddaje głos mężczyznom skazanym z paragrafu 175. Byliśmy, jesteśmy, będziemy i chcemy opowiedzieć naszą historię. Nic nas nie powstrzyma.

Ostrowska opowiada o pisaniu nieheteronormatywnej historii w pisowskiej Polsce, jak prowadzi się badania, kiedy wszyscy twierdzą, że materiałów nie ma i dotarcie do nich wymaga lat, ale też o tym, że mimo wszystko jest nadzieja na rozbicie konserwatywnego betonu.

Tęczowej fala wzbiera i nic już jej nie powstrzyma.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

*
Głosujcie na Nagrodę Publiczności „Nike” 2022, nieheteronormatywna historia zasługuje na statuetkę!
**

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Prawdziwych mężczyzn już nie ma

Raj dla gejów i lesbijek? Czesi chcą równości małżeńskiej

Działania na rzecz osób LGBT+ są zbyt mało radykalne [rozmowa z drą Anną Strzałkowską]

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px