Kultura, Podcasty

Piszemy tęczową historię. Rozmowa z Joanną Ostrowską, finalistką „Nike”

Podczas pracy nad książką bardzo mocno kołatały mi słowa abp. Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. To bardzo trudne z badawczego punktu widzenia: pracować ze źródłami z początku XX wieku, które na poziomie języka są tożsame z tym, co słyszymy dziś – mówi Joanna Ostrowska, autorka książki-finalistki Nagrody „Nike”.

Jak się pisze historię nieheteronormatywnych Polaków? Żmudnie. Pamiętając, że to, co nieopowiedziane, nie istnieje, Joanna Ostrowska w swojej pracy oddaje głos mężczyznom skazanym z paragrafu 175. Byliśmy, jesteśmy, będziemy i chcemy opowiedzieć naszą historię. Nic nas nie powstrzyma.

Ostrowska opowiada o pisaniu nieheteronormatywnej historii w pisowskiej Polsce, jak prowadzi się badania, kiedy wszyscy twierdzą, że materiałów nie ma i dotarcie do nich wymaga lat, ale też o tym, że mimo wszystko jest nadzieja na rozbicie konserwatywnego betonu.

Tęczowej fala wzbiera i nic już jej nie powstrzyma.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

*
Głosujcie na Nagrodę Publiczności „Nike” 2022, nieheteronormatywna historia zasługuje na statuetkę!
**

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Prawdziwych mężczyzn już nie ma

Raj dla gejów i lesbijek? Czesi chcą równości małżeńskiej

Działania na rzecz osób LGBT+ są zbyt mało radykalne [rozmowa z drą Anną Strzałkowską]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij