Czytaj dalej, Podcasty

O tłumaczeniu świńskich oczu i feministycznych ortodoksjach

W trzecim odcinku „Ważne nieważne” Dariusz Gzyra i Joanna Wiśniewska rozmawiają o tłumaczeniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” i procesie szukania jej wydawcy za granicą. Był pracochłonny i pouczający. Uzbierało się sporo anegdot, ale i goryczy. Spotkaliśmy wspaniałe, otwarte i pomocne osoby, ale trafiliśmy również na mur ortodoksji, braku profesjonalizmu i zwykłe czepialstwo.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Dlaczego Joanna uparła się, że dokona przekładu tej książki? Czego nie dało się przetłumaczyć? Jakie nowe słowa trzeba było wymyślić? Czy to dobry pomysł, żeby negatywne role odgrywali w książce wyłącznie mężczyźni? Kto może krytykować szowinistyczny feminizm? Co koniecznie chciał zmienić w tłumaczeniu prof. Oscar Horta, hiszpański filozof zajmujący się etyką relacji człowieka z innymi zwierzętami?

Opowieść jak zwykle zawiera liczne wtręty biograficzne dotyczące długiego i skomplikowanego życia autora podcastu. A pierwsze dziesięć minut nagrania to opowieść o kilku innych książkach. Słowo klucz: reportaż. Będą wzmianki o następujących pozycjach:

Lina Gustafsson, Raport z rzeźni (Wydawnictwo Animi2, 2021)
Ilona Rabizo, W kieracie ubojni (Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka, 2018)
Jaś Kapela, Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018)
Bartek Sabela, Wędrówka tusz (Wydawnictwo Czarne – zapowiedź)

Podcast kończy informacja o książce poświęconej prozwierzęcemu feminizmowi, nad którą pracuje Karolina Skowron.

Joanna Wiśniewska – filolożka i tłumaczka przysięgła. Feministka, weganka, aktywistka. Mama i opiekunka psów. Współtworzyła Radę Konsultacyjną ds. Praw Zwierząt w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Była panelistką Kongresu Kobiet. Jest znawczynią hiszpańskiego ruchu feministycznego i tamtejszego ruchu praw zwierząt.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij