Miasto

Związkowcy z Chung Hong przed Sądem Pracy

Zwolniony z fabryki Chung Hong walczy o przywrócenie do pracy i wypłatę odszkodowania. W piątek miała się odbyć druga rozprawa. Była krótka.

Rok temu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej pod Wrocławiem został zwolniony Krzysztof Gazda, pracownik fabryki Chung Hong. Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej odpowiedzieli strajkiem. Ponad 20 osób odeszło od taśmy produkcyjnej w geście solidarności z Gazdą. Wszyscy zostali dyscyplinarnie zwolnieni w czasie trwania akcji strajkowej. Obecnie walczą o swoje prawa w sądzie.

W piątek 28 czerwca, dokładnie rok po tych wydarzeniach, miała odbyć się druga rozprawa Krzysztofa Gazdy. Walczy on o przywrócenie do pracy i wypłatę odszkodowania. Wizyta w sądzie trwała jednak zaledwie kilka minut. Z powodu choroby sędzi rozprawa została przeniesiona na 29 lipca, na godz. 9.00.

– Dzisiaj, dopiero po roku, odbywa się druga rozprawa. Pokazuje to, że system sądów pracy w Polsce nie działa. To nie wina sądów tylko Państwa – mówiła przed rozprawą Małgorzata Maciejewska, członkini Inicjatywy Pracowniczej, była pracownica Chung Hong.

Przed budynkiem sądu pikietowało kilkanaście osób wspierających związkowca i innych zwolnionych z Chung Hong.

– To jest skandaliczne łamanie tych wolności, które wywalczyły ruchy robotnicze w latach 80. Prawo do strajku w Polsce nie istnieje! – przypominała Maciejewska.

– Zwolnieni pracownicy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Po kilku latach ciężkiej pracy zostali z dyscyplinarką w ręku. Nie mogą znaleźć zatrudnienia – podkreślał Gazda.

Pikietujący informowali przechodniów o warunkach pracy w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Rozdawali ulotki i zapraszali na demonstrację z okazji pierwszej rocznicy strajku.

5 lipca o godz. 13.30 pod fabryką Chung Hong, 14 km pod Wrocławiem, rozpocznie się manifestacja i piknik solidarnościowy ze zwolnionymi pracownikami.

więcej informacji: #ChungHong

[fot. Dawid Krawczyk]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Zamknij