Konsumpcja narkotyków w Polsce rośnie, a kolejne raporty wskazują, że profilaktyka w naszym kraju właściwie nie istnieje
Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz (radio Tok.Fm)
8 listopada, piątek, godz. 18.00
barStudio w Teatrze Studio w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1)
Jakie są postulowane i możliwe rozwiązania, które nie wymagają długiej ścieżki legislacyjnej a oszczędziłyby wielu kosztów – finansowych i społecznych? Czy jest w Polsce szansa na wprowadzenie przejrzystej tabeli wartości granicznych oraz zapisy o medycznym stosowaniu marihuany lub produktów od niej pochodnych?
Narkotykom można wypowiedzieć wojnę prezentując je jako moralnie odrażające i groźne. To świetny pretekst dla rozszerzania prerogatyw władzy kosztem wolności obywatelskich. Pozwala też na sięganie po publiczne pieniądze bez konieczności precyzyjnego rozliczania wydatków – pisze prof. Monika Płatek we wstępie do opublikowanego w sierpniu raportu Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych przygotowanego przez Agnieszkę Sieniawską i Jacka Charmasta z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.
To, że w efekcie organy powołane raczej do przeciwdziałania, produkują z młodych ludzi przestępców i zapełniają nimi cele więzienne wciąż umyka refleksji – podsumowuje prof. Płatek.
Apelujmy do polityków, do opinii publicznej o wspieranie inicjatywy dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany.
Organizatorzy: Narkopolityka/Krytyka Polityczna, Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Global Drug Policy Program Open Society Foundations
Partner: bar studio