Miasto

O złych narkotykach i dobrych politykach

Konsumpcja narkotyków w Polsce rośnie, a kolejne raporty wskazują, że profilaktyka w naszym kraju właściwie nie istnieje

Goście: Magdalena Dąbkowska (Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations), Mikołaj Lizut (radio Roxy), Agnieszka Sieniawska (Polska Sieć Polityki Narkotykowej, autorka Raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych), pisarz i filozof Kamil Sipowicz.

Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz (radio Tok.Fm)

8 listopada, piątek, godz. 18.00
barStudio w Teatrze Studio w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1)

Zapraszamy również do śledzenia debaty na żywo w internecie i oglądania nagrania na www.justin.tv/krytyka_polityczna
Po prawie dwóch latach od ostatniej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii niewiele się zmieniło w polskiej rzeczywistości. Z wprowadzonej możliwości odstąpienia od postawienia w stan oskarżenia osób, przy których policja znalazła niewielkie ilości substancji zakazanych, prokuratorzy skorzystali w zaledwie 11% spraw. Policji, prokuratorze i sądom nadal łatwiej nabijać statystyki prostymi sprawami o posiadanie niewielkiej ilości marihuany, niż podejmować walkę z handlem na dużą skalę. Konsumpcja narkotyków w Polsce rośnie, a kolejne raporty wskazują, że profilaktyka w naszym kraju właściwie nie istnieje.

Jakie są postulowane i możliwe rozwiązania, które nie wymagają długiej ścieżki legislacyjnej a oszczędziłyby wielu kosztów – finansowych i społecznych? Czy jest w Polsce szansa na wprowadzenie przejrzystej tabeli wartości granicznych oraz zapisy o medycznym stosowaniu marihuany lub produktów od niej pochodnych?

Narkotykom można wypowiedzieć wojnę prezentując je jako moralnie odrażające i groźne. To świetny pretekst dla rozszerzania prerogatyw władzy kosztem wolności obywatelskich. Pozwala też na sięganie po publiczne pieniądze bez konieczności precyzyjnego rozliczania wydatków – pisze prof. Monika Płatek we wstępie do opublikowanego w sierpniu raportu Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych przygotowanego przez Agnieszkę Sieniawską i Jacka Charmasta z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

To, że w efekcie organy powołane raczej do przeciwdziałania, produkują z młodych ludzi przestępców i zapełniają nimi cele więzienne wciąż umyka refleksji – podsumowuje prof. Płatek.

Apelujmy do polityków, do opinii publicznej o wspieranie inicjatywy dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany.

Organizatorzy:  Narkopolityka/Krytyka Polityczna, Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Global Drug Policy Program Open Society Foundations

Partner:  bar studio

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij