Charyzmatyczny patron środowiska KOR i wzór niezłomnej odwagi – postać
wielka i wyjątkowa. I – jak wiele polskich wielkości – zbyt często
czczona, a zbyt rzadko czytana. O Janie Józefie Lipskim i socjalistach u
progu polskiej transformacji porozmawiamy z drem Rafałem Chwedorukiem (UW) oraz Pawłem Spodenkiewiczem (IPN Łódź). Prowadzenie: Kamil Piskała (KP).
5 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101. Wstęp wolny.
Patriotyzm i socjalizm, pojednanie z Niemcami i Ukraińcami, walka z antysemityzmem i nacjonalizmem, polityka demokratyczna i sprawiedliwość społeczna – tematy pism i treść życia Jana Józefa Lipskiego to największy chyba pomnik polskiej powojennej lewicy niekomunistycznej. „Świecki święty”, spadkobierca tradycji Żeromskiego i Brzozowskiego, dla wielu – jeden z największych autorytetów opozycji przedsierpniowej.
W trakcie spotkania zmierzymy się z niezwykłą i skomplikowaną biografią Lipskiego. Przyjrzymy się jego publicystyce politycznej, ulokowanej w samym sercu najgorętszych sporów o kształt przyszłej Polski. Przypomnimy także zapomnianych socjalistów z „Solidarności” – ludzi, którzy wierzyli, że najlepszą odtrutką na tzw. realny socjalizm Polski Ludowej będzie społeczna sprawiedliwość i demokratyczny socjalizm odwołujący się do dziedzictwa międzywojennej PPS.
Co sprawiło, że wielkie marzenie Lipskiego – odbudowa silnej i licznej Polskiej Partii Socjalistycznej – nie spełniło się w III RP? Czy historia mogła potoczyć się inaczej? Czy głos lewicy w pierwszych latach transformacji mógł zabrzmieć głośniej i donośniej?
Rafał Chwedoruk (1969) – politolog i publicysta, adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej UW, autor książek Socjaliści z Solidarności 1989-1993 (2004), Ruch i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce (2011)
Paweł Spodenkiewicz (1956) – dziennikarz i publicysta. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, współpracownik KSS KOR i drugoobiegowego „Indeksu”, działacz NZS, internowany w stanie wojennym. Od 2007 r. pracuje w łódzkim oddziale IPN. Autor i współautor książek: Zaginiona dzielnica. Łódź żydowska – ludzie i miejsca (1998), Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem (2006), Tadeusz Wyrwa – partyzant z natury (2007), Ksiądz Stefan Miecznikowski – jezuita i harcerz (2010).
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.