Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Wilde; reż. Brian Gilbert; Japonia, Niemcy, UK, 1997
Prowadzenie: Mariusz Kurc
21 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Oscar Wilde – najsłynniejsza bodaj gejowska ikona. Dramaturg, pisarz, niezrównany aforysta. Dandys. Bohater najgłośniejszego coming outu w historii.
Ale film Briana Gilberta z 1997 r. to również wielka, tragiczna historia miłosna, która idealnie nadaje się na mit – aż dziw bierze, że… wydarzyła się naprawdę. Oscar – w tej roli fantastyczny Stephen Fry – na swoją zgubę zakochał się do szaleństwa w młodym, przystojnym, obdarzonym dekadenckim czarem lordzie Douglasie zwanym Bosiem (Jude Law). Nie przypuszczał, że o tym uczuciu, które „nie śmie wypowiedzieć swego imienia” będzie musiał opowiadać w sądzie..
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
_____________________
Kolejne spotkanie cyklu:
25.01: Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.