Miasto

Inna strona polskiego kina: Zwiewne i delikatne czy babochłopy – lesbijki na ekranie

Seminarium Krzysztofa Tomasika. 18 grudnia, godz. 19.00, redakcja KP, ul. Foksal 16, II p.

Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Zwiewne i delikatne czy babochłopy – lesbijki na ekranie

Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

18 grudnia, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 

Dalszy ciąg opowieści o pokazywaniu osób homoseksualnych w polskim filmie, ale tym razem skupimy się na kobietach. Czy takich bohaterek było na tyle dużo, żeby można było mówić o wypracowaniu jednego typu? Czy lesbijki odtwarzały aktorki charakterystyczne czy amantki? W jaki sposób dawano do zrozumienia, że mamy do czynienia z kobietami kochającymi kobiety? Jak wiele z nich to biseksualistki? Wśród omawianych bohaterek: Anna i Róża, Danusia i Ala, Marlena Brodzka, Wiśka.

Cykl „Inna strona polskiego kina” realizowany jest w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Polskie kino jest tak naprawdę nieznane – to zdanie leży u podstaw nowego cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będzie poruszanych przez rodzimą kinematografię tematów, które nie kojarzą się z polskim filmem: mniejszościami seksualnymi, erotyką, feminizmem. Zastanawiać będziemy się nie tylko, jak te tematy zostały zaprezentowane, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.

Kolejne spotkanie cyklu: 15.01

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij