Miasto

Gerwin: Sondaż w sprawie igrzysk nie ma sensu

Sondaże nie powinny służyć za podstawę do podejmowania decyzji, bo opinie mieszkańców uzyskane w ten sposób mogą być bardzo powierzchowne.

Sondaż telefoniczny nie pozwala na dogłębne zapoznanie się z tematem, na wysłuchanie opinii ekspertów czy innych mieszkańców. Ta sama grupa osób mogłaby ocenić organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie zupełnie inaczej, gdyby zapytano ją o to po przedstawieniu jej argumentów za i przeciw oraz po przeprowadzeniu debaty. Zmiana stanowiska grupy mogłaby być wówczas bardzo znacząca i różnić się od początkowej opinii nawet o kilkadziesiąt procent.

Jeżeli Prezydent Krakowa i radni chcieliby zapoznać się z rzeczywistą oceną propozycji organizacji igrzysk olimpijskich przez mieszkańców Krakowa, znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie panelu obywatelskiego z losowo wyłonioną grupą osób, która odzwierciedlałaby strukturę demograficzną miasta (pod względem wieku, płci, wykształcenia, zamożności itp.). Takiemu panelowi powinny zostać przedstawione wszelkie materiały dotyczące organizacji igrzysk, wyliczenia kosztów, doświadczenia z innych państw i miast, opinie ekspertów i stanowiska innych mieszkańców. Dopiero po zapoznaniu się z tym wszystkim uczestnicy panelu powinni zajmować stanowisko w sprawie organizacji igrzysk.

Sondaże opinii są dobrym narzędziem dla producentów butów lub pasty do zębów, którzy dzięki nim mogą uzyskać opinie konsumentów. Mają jednak niewiele wspólnego z realną, dobrej jakości demokracją czy z odpowiedzialnością za dobro wspólne.

dr Marcin Gerwin ‒ specjalista ds. zrównoważonego rozwoju (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa), autor tekstów o m.in. demokracji deliberacyjnej

Czytaj także:

Olimpiada w Krakowie: Jesteśmy za, a nawet przeciw

5 razy NIE dla igrzysk w Krakowie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Marcin Gerwin
Marcin Gerwin
Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji
Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej. Z wykształcenia politolog, autor przewodnika po panelach obywatelskich oraz książki „Żywność przyjazna dla klimatu”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, publicysta Krytyki Politycznej.
Zamknij