Felieton

Najjaśniejsza Pani, przy Tobie staliśmy i stać chcemy

Organizatorom Forum Ekonomicznego w Krynicy głupio było dać nagrodę „Człowieka Roku” po raz drugi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dostał więc ją jego awatar.

Krynickie forum od zawsze wie, skąd wiatr wieje. Nagrody „Człowieka Roku” otrzymywali tam tak wybitni ekonomiści, jak Karol Wojtyła, Lech Wałęsa i Micheil Saakaszwili. Kiedy należało pocałować pierścień, kapitaliści go całowali. Kiedy należało klęknąć przed ołtarzem – klękali. W końcu bycie biznesmenem to wyczuwanie mód i trendów i dostarczanie towaru, który zaspokoi czyjeś potrzeby. A któż inny pragnie uznania bardziej niż czołowa pacynka Europy Środkowej, sterowana z willi na Żoliborzu była burmistrzyni Brzeszcz, pełniąca obowiązki Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, pani Beata Szydło?

PKP też wstanie z kolan. Oto nasze propozycje nowych nazw dla pociągów

Oczywiście można żyć w fantazji o jej samodzielności i światłym umyśle, który stoi na straży, żeby Polska była Polską i nie przyjęła Boże broń jakiejś syryjskiej sieroty, co doprowadzi do niechybnej islamizacji naszej najpiękniejszej ojczyzny. Można w wycince ostatniej pierwotnej puszczy europejskiej widzieć genialny plan rozwijania polskiego kapitału połączony z walką ze zdradliwym kornikiem drukarzem. Pewnie dla niektórych ludzi biznesu, szczególnie z branży zbrojeniowej, Antoni Macierewicz to najlepszy gwarant bezpieczeństwa Polski. Można też brać duże ilości LSD, popijać to półlitrówką wódki i uważać się za maharadżę Radżastanu i tyle samo w tym będzie prawdy. Oto po prostu dowód, że kapitał i wolny rynek tyle mają wspólnego z demokracją, co świnka morska z pluskaniem się w falach Oceanu Indyjskiego.

Oczywiście można żyć w fantazji o jej samodzielności i światłym umyśle. Można też brać duże ilości LSD, popijać to półlitrówką wódki i uważać się za maharadżę Radżastanu – i tyle samo w tym będzie prawdy.

Prawda jest smutna i bolesna, ale zupełnie niezaskakująca. Dla biznesu liczą się tylko „pieniążki”. Furda niezależność sądów, furda konstytucja. Dajmy w tym roku Beacie, niech wie, że nie podskoczymy nawet o milimetr, choćby z demokracji w Polsce PiS robił model turecko-filipiński. Należy miło zrobić władzy, bo na Wchodzie to ona rozdaje przyjaciołom cukierki, a my mentalnie i politycznie coraz bardziej jesteśmy przecież na Wschodzie. Jeśli jakiś kataklizm gospodarczy nie zdejmie tego piekielnego rządu, za rok dostanie nagrodę pewnie Mateusz Morawiecki albo Andrzej Duda. O ile się zakładacie? Ja jestem tego prawie pewny.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wręczając nagrodę premier Beacie Szydło, powiedział, że jest to „nagroda za osobowość i konsekwencję”. Typy osobowości mogą być różne, każdy jakąś osobowość ma, więc za coś można zawsze panią premier nagrodzić. Konsekwencja również zdaje się być jej mocną stroną. Nieważne, że samodzielność Beaty Szydło podawana jest w wątpliwość przez wszystkich dookoła (poza sponsorowanymi przez publiczne subskrypcje gazetami Sakiewicza i Karnowskich). Co z tego, że głowy państw i przywódcy ościennych narodów, wpadając do Polski, wolą spotkać się szeregowym posłem niż z oficjalną premierką kraju. Nie szkodzi, że jako przedstawiciel Polski odwiedza ich Jarosław Kaczyński. Trudno, takie to już wedle prawicy zadanie polskiej kobiety. „Męska rzecz być daleko, a kobieca wiernie czekać”, jak śpiewała Alicja Majewska.

Kaczyński woła ją na miesięcznicy, ona przybiega. Nieważne, że Polacy uznają, że ma siedem razy mniejsze znaczenie dla naszego kraju niż jej żoliborski patron. Ona konsekwentnie trwa i trwać będzie w fantazji o byciu przywódczynią Polski. Krynickie forum postanowiło tylko dorzucić do pieca, który zasila jej wyobrażenie o własnej samodzielności.

Darth Tusk

Odbierając nagrodę, Szydło gorąco dziękowała Jarosławowi Kaczyńskiemu, dzięki któremu, jak się wyraziła, „rząd może realizować swój program”. To miłe, że premierka kraju docenia szeregowego posła. Widać, że meldowanie wykonania zadania swoim protektorom nie jest tylko zwyczajem rodu Kaczyńskich. W sumie rozumiem też organizatorów Forum. Trochę głupio byłoby dać nagrodę drugi raz Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dostał więc ją jego awatar. Wyglądał jak Beata Szydło, mówił jak Beata Szydło, chodził jak Beata Szydło, a i tak wszyscy wiedzieli, że tytuł „człowieka roku”  zbiera Marszałek Żoliborza Jarosław Kaczyński.

W uzasadnieniu napisano, że za wspieranie ekonomi społecznej i zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od intencji nagradzających, nie jestem w stanie czytać tego zdania inaczej niż jako pełnego złośliwej, jadowitej ironii. Cóż, jaki kraj, taka Wonder Woman. Jaki kraj – taki Superman.

Świat poznał prezesa

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Przemysław Witkowski

| Poeta, dziennikarz i publicysta
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.

Komentarze archiwalne

 1. Ból dupy trolli tylko pokazuje, że okraszona sarkazmem i złośliwą ironią krytyka skierowana w stronę prawicowych polityków naprawdę ich boli. Prezentują poziom podwórkowych łobuzów, którzy starają się narzucić swoją wolę innym dzieciom i rządzić placem zabaw i reagują histerycznym wrzaskiem, kiedy ktoś im się sprzeciwi. Później zamieniają się w psychopatów po przyswojeniu sobie takich pojęć jak „wyparcie”, „projekcja” i „divide et impera.”

 2. Poradziłbym autorowi, by jako początkujący publicysta najpierw zbudował swoją pozycję poważnymi tekstami, nawet przy pierwszych podejściach może niedoskonałymi, a dopiero potem pozwalał sobie na lżejsze formy. Jeśli czytam po raz kolejny raz prześmiewczy tekst Autora, co raz trudniej będzie mi przestawiać odbiór jego tekstów na poważniejszy tryb. Bez szkody dla swojej marki na takie teksty mogą sobie pozwolić, a i to nie za często, tacy publicyści jak Żakowski czy Ziemkiewicz, a nie osoby na dorobku.

  1. Stało się – Piotr Ciompa ostatecznie zdecydował na co może sobie pozwolić osoba na dorobku. Chłopaki, pakujemy walizki…

   1. PIS to partia na wskroś socjalistyczna. Ja nie wiem czemu komuniści i socjaliści z Krytyki popierają bezideową PO, która NIE PODNOSIŁA PŁACY MINIMALNEJ NIE WALCZYŁA O WOLNE NIEDZIELE, NIE DAWAŁA BEZPŁATNYCH LEKÓW EMERYTOM ITP. PO i SLD to partia uwłaszczonej nomenklatury i dawnego SB którzy razem z niemieckim kapitalistą ( przecież wszyscy chcieli wejść do UNII też socjalistycznej i sprzedawali polskie firmy niemcom ) Michnik i Balcerowicz są ojcami naszej IIIRP i jej ustroju. Wydaje mi się ze Pan Przymysław Witkowski jest udanym tworem naszej zrujnowanej polskiej edukcji, czyli idiotą. Z polonistyki też powinien mieć pałę i nie zdać matury bo jak nazwać strzepy wyrazów o niczym poezją….. Jak Witkowski i jemu podobni wpuszczą muzułmanów to może przynajmniej oni wam wszystko wyjasnia, obojętnie jaką metodą

 3. Ten artykuł, sam red. Witkowski i to zdjęcie p. premier to właśnie ta pogarda, o której piszą Wigura i Zaremba.
  Takich siewców politycznej nienawiści na lewicy jest stanowczo zbyt dużo, żeby się porozumieć.

 4. To forum ekonomiczne to jakiś żart, a ta nagroda tylko potwierdza jak bardzo laureat na ekonomi się nie zna. Oni nikogo nie wynieśli na piedestał.

 5. Złośliwości pana Witkowskiego wynikają z poczucia bezsilności. Cyzelowanie szyderstw zastępuje u chłopaków z Krytyki Politycznej rzetelne myślenie. Tymczasem można by zapytać: jaki jest właściwie program lewicy dla Polski? Nie idzie o hasła a o realne plany. No i gdzie właściwie jest ta lewica?

  1. Oczywiście można, a nawet powinno się zapytać, tylko dlaczego w artykule o nagrodzie dla Szydło?

   1. Moja propozycja na tym właśnie polega, że zamiast zajmować się pielęgnowaniem wąsów i złośliwości lewica powinna się zająć studiowaniem poważnych problemów społecznych.

 6. Publikując zdjęcie jak wyżej, zeszliście poniżej pewnego dopuszczalnego poziomu kultury. Nagminnie dajecie do sensownych artykułów głupie tytuły lub jeszcze głupszą szatę graficzną. Świadczy to o złej pracy redakcji i braku szacunku do autorów. Na marginesie, udało się wam w jednym fotomontarzu powielić wiele homofobicznych stereotypów a podobno jesteście tacy wrażliwi na symbole i konteksty.

  1. Politpoprawny Tomku, zabrakło Ci chyba odrobiny luzu. Dawaj z buta po kremik do najbliższego Rossmanna.

   1. Jasne prawdziwa twarz lewicy. Najpierw publikują dziesiątkami artykuły o homofobi, antysemityzmie i zaściankowości Polaków a później są wyluzowani i lubią sobie z tego pożartować. Jutro ktoś będzie kpił z Biedronia i wtedy to nie będzie dowcip.

    1. “Jutro ktoś będzie kpił z Biedronia i wtedy to nie będzie dowcip.”

     “Dawaj z buta po kremik do najbliższego Rossmanna.”

     Biedroń nie ma bólu doopy z tego, że kpią z jego preferencji.

     1. Dziwne… Kiedy to cały sejm rechotał z Biedronia za “cios poniżej pasa” to wam jakoś tak hahaśnie nie było?