Jaś Kapela

Jakiej konstytucji Polacy potrzebują?

Prezydent Andrzej Duda zaproponował 15 pytań do referendum konstytucyjnego. Jesteście zadowoleni? Jaś Kapela nie bardzo, ale pracuje nad tym.

W zaproponowanych przez Andrzeja Dudę pytaniach do referendum konstytucyjnego zabrakło moim zdaniem kilku kluczowych spraw. Postanowiłem więc dopisać kilka pytań, z kolei tych kilka, które mogą być nie do końca zrozumiałe dla większości Polek i Polaków, przełożyłem z prezydenckiego na polski.

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem, że nową Konstytucję RP należy wprowadzać za każdym razem, gdy Prezydent RP złamie obowiązującą przynajmniej trzy razy?

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP zapisu, że nie ma niczego piękniejszego niż Polska, a Polacy są Narodem Wybranym?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku kochania Polski oraz kary więzienia do lat trzech dla każdego, kto publicznie przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie lub inne czyny karalne, nawet jeśli byłoby to robione w celach artystycznych lub naukowych?

4. Czy jest Pani/pani za uchwaleniem, żeby patronami nowej Konstytucji RP byli bohaterowie powstania antykomunistycznego Żołnierze Wyklęci i święty Jan Paweł II?

5. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponad tysiącletniego przysłowia: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem,/Polska jest Polską, a Polak Polakiem”?

6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny Radia Maryja oraz partii Prawo i Sprawiedliwość jako jednych gwarantów praworządności i sprawiedliwości, które są ostoją trwałości i mocy Rzeczpospolitej?

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony prawa kobiet do siedzenia kuchni oraz praw mężczyzn do traktowania kobiet zgodnie z ponad tysiącletnią tradycją i kulturą chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy?

8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem, że Polacy ratowali Żydów, w Polsce nie ma antysemityzmu, a w Marszu Niepodległości nie brali udziału żadni faszyści, tylko normalne rodziny z dziećmi?

Jaki ma być Nowy Świat?

czytaj także

Jaki ma być Nowy Świat?

Ewa Łętowska, Krzysztof Pawłowski

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem wyższości członkostwa Rzeczypospolitej Polski w Unii Europejskiej jako narodu wybranego przez Jezusa Chrystusa Króla Polski do sprawowania kontroli nad prawem międzynarodowym i europejskim?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji szczególnej ochrony ciężko uszkodzonych płodów i ich prawa do życia, nawet jeśli umrą tuż po porodzie?

11. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem tego, że Polki będą rodziły dzieci na cześć i chwałę Orła Białego, oraz wzrostu PKB?

To nie jest kraj dla zdrowych ludzi

12. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP, że wszyscy uchodźcy to terroryści, którzy roznoszą choroby, i żeby wracali do siebie?

13. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego górnictwa oraz tego, że globalne ocieplenie nie istnieje?

Duda ma gdzieś, co o nim myślimy

czytaj także

Duda ma gdzieś, co o nim myślimy

Magdalena Błędowska

14. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP unijnych dopłat dla polskiego rolnictwa, wypłaty wojennych reparacji ze strony Niemiec oraz tego, że nie oddamy Żydom ani kamienicy więcej?

15. Czy jest Pani/Pani za zapisaniem w Konstytucji RP, że Andrzej Duda nie jest marionetką Jarosława Kaczyńskiego, ale samodzielnym i wybitnym politykiem oraz za przekazaniem mu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi oraz polityką zagraniczną?

Duda upokarza się sam

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij