Agnieszka Wiśniewska

I ty zaśpiewaj Mazurek Kapeli

Jasia skazano za przerobienie słów hymnu. Można więc zrobić to, co zrobił Jaś. Celowo i z całą świadomością kosztów, jakie można ponieść, okazać obywatelskie nieposłuszeństwo.

Jaś Kapela został skazany za przeróbkę hymnu Polski. Jaś postanowił zaprosić do Polski uchodźców. Zaśpiewał o tym. Na melodię hymnu. Sąd uznał, że Jaś naruszył w ten sposób ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Musi za to zapłacić tysiąc złotych grzywny.

Kapela: Prawomocnie zostałem poetą wyklętym

Kilka osób zapytało mnie już, czy będzie publiczna zbiórka na grzywnę. Nie będzie. Organizowanie publicznej zbiórki na zapłacenie grzywny jest karalne. Niby nie powinno to nikogo powstrzymywać, bo dziś poczucie sprawiedliwości i niesprawiedliwości mają coraz mniej wspólnego z tym, co wolno według prawa (i sądów), a czego nie wolno. Ale jeśli chcemy działać zgodnie z literą prawa, nie możemy pomóc Jasiowi w zapłaceniu grzywny. Może jednak możemy zrobić coś innego? Możemy.

Mówić o tym, że decyzja sądu jest skandaliczna. Pisać o tym, szerować teksty innych, którzy o sprawie Jasia piszą.

Można też sięgnąć po obywatelskie nieposłuszeństwo. Jasia skazano za przerobienie słów hymnu. Można więc zrobić to, co zrobił Jaś. Celowo i z całą świadomością kosztów, jakie można ponieść (przypominam: tysiąc złotych), złamać prawo dlatego, że jest się przekonanym, że narusza ono ważne dla nas wartości.

Jeśli ważna jest dla was solidarność społeczna, to przyjęcie do Polski uchodźców uznacie za istotniejsze niż dywagacje o słowach hymnu.

Wyrecytuj Mazurek Kapeli

Jaś opublikował swój Mazurek Kapeli na Krytyce Politycznej dwa lata temu. Tekst można więc znaleźć na naszych łamach.

Mazurek Kapeli

czytaj także

Pierwszą, która – według mojej wiedzy – wyrecytowała Mazurek Kapeli w imię solidarności ze skazanym, była Kasia Gauza, łódzka aktywistka.

Recytuję hymn naszego ukochanego kraju, w wersji ze słowami autorstwa Jaś Kapela, za które został skazany na karę grzywny. Jak to mówią: solidarność naszą siłą ? ????

Opublikowany przez Kasia Gauza na 15 lutego 2018

Zaśpiewaj Mazurek Kapeli

Zainspirowana Kasią nagranie na facebooku i instagramie zamieściła Agata Szczęśniak, publicystka, redaktorka Oko.Press. Agata Mazurek odśpiewała. Szacunek za odwagę!

Przerabianie hymnu w ważnych celach społecznych i wykorzystanie hymnu przez artystów nie powinno podlegać karze.#marszmarszuchodzcypierwsza była Kasia Gauza dołączyłam

Opublikowany przez Agata Szczęśniak na 15 lutego 2018

Napisz swój mazurek

Pisarz Ziemowit Szczerek zaproponował swoją wersję Mazurka, jest to Mazurek Dobrej Zmiany

Jeszcze Polska nie zginęła
ale zginąć musi,
Tonąc w wodach swych płodowych
W końcu się udusi

Marsz, marsz Kaczyński,
Na samobój męczeński
Pod twoim dyktatem
Złączym się z twym bratem

Pojedziem-ci na lawecie
Pod Wawelu bramy
Zasłużeni legną w kryptach
Lud – do Smoczej Jamy

Marsz, marsz Kaczyński
Na samobój męczeński
W Krypcie Dzwonów Srebrnych
Miejsce jeszcze jedno

Cały spocznie na Wawelu
Lud nasz wyjątkowy
Wszak całego grób narodu
To jest koncept nowy!

Swoją wersję hymnu stworzył też publicysta Jakub Majmurek:

Może Polska nie zginęła
Lecz całkiem zgłupiała
Rozum chyba utraciła
Do cna zdziecinnieła

Czy nad Wartą, czy nad Wisłą
Rosi się dziś w głowach
Że Polska to jest potęga
Niemal atomowa

Jak potęga ta gotowa
Zebrać niezłe bęcki
Pokazała mądra głowa
– Ryszard H. Czarnecki

Gdzieś tam ojciec do swej Basi
mówi w płaczu strugach
Droga córko, droga Basiu,
wszak kadencja druga!

Ref.

Marsz Polko, Polaku
Pozbądźmy się strachu
Zbierzmy się do kupy
Żeby wyjść z tej…

Jak nie otoczyłem należną czcią Hymnu i zostałem poetą wyklętym

Nie dajmy się zwariować, nie dajmy się zastraszyć dobrej zmianie. Wolność ekspresji artystycznej to coś, o co warto walczyć. Choćby szerem czy postem na fejsie. Trzymaj się, Jaś!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij