Jaś Kapela

Mazurek Kapeli

Polacy witają uchodźców.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Nasza bieda już minęła,
Migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę,
Bądźcie Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak obcych kochamy.

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Przypłyńcie przez morze.

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
– Słuchaj, dziecko, dzisiaj naszych
uchodźców witamy!

***

Każdy człowiek ma prawo do życia i szczęścia. Przyjdź pod pomnik Adama Mickiewicza (który sam sporą część życia spędził na emigracji), aby pokazać, że jesteśmy gotowi udzielać pomocy migrantom uciekającym przez wojną, gwałtem i biedą! Okażmy swoją solidarność z ludźmi, którzy musieli opuścić swoje domy! Polska jest domem wszystkich, którzy chcą go budować!

Zapraszamy na manifestację solidarności z migrantami: 25 lipca (sobota), godz. 15.00, pomnik Adama Mickiewicza, Krakowskie Przedmieście, Warszawa.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij