Felieton

Mazurek Kapeli

Polacy witają uchodźców.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Nasza bieda już minęła,
Migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za naszym przewodem,
Łączcie się z narodem.

Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę,
Bądźcie Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak obcych kochamy.

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Przypłyńcie przez morze.

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
– Słuchaj, dziecko, dzisiaj naszych
uchodźców witamy!

***

Każdy człowiek ma prawo do życia i szczęścia. Przyjdź pod pomnik Adama Mickiewicza (który sam sporą część życia spędził na emigracji), aby pokazać, że jesteśmy gotowi udzielać pomocy migrantom uciekającym przez wojną, gwałtem i biedą! Okażmy swoją solidarność z ludźmi, którzy musieli opuścić swoje domy! Polska jest domem wszystkich, którzy chcą go budować!

Zapraszamy na manifestację solidarności z migrantami: 25 lipca (sobota), godz. 15.00, pomnik Adama Mickiewicza, Krakowskie Przedmieście, Warszawa.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.