O zmianach zaproponowanych w projekcie ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie we wtorek, 28 czerwca.
Choć od samego początku obowiązywania tzw. „kompromisu aborcyjnego” środowiska kobiece i liberalne podejmowały działania mające na celu przywrócenie Polkom pełni praw obywatelskich, wolności i równości, nie podjęto kroków legislacyjnych, które mogłyby odmienić ten stan. 2016 rok okazał się przełomem – szeroki sprzeciw społeczny przeciwko zaostrzaniu obowiązującego prawa.
W odpowiedzi na proponowane zmiany Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety przygotował projekt Ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Daje on możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach. Autorzy i autorki projektu mówią jasno – możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach. Nie ma zgody na piekło kobiet.
Co zawiera ten projekt? Jakie zawiera zmiany? Czy i dlaczego jest nam potrzebny? Na te i inne pytania odpowiedzą nasze gościnie- ekspertki ds. praw kobiet, adwokatki, feministki.
“Uczynić biedną dziewczynę matką, pozbawić ją pracy dlatego, bo spodziewa się macierzyństwa, kopnąć ją z pogardą, zrzucić na nią cały ciężar błędu i jego skutków, zagrozić jej latami więzienia, jeżeli oszalała rozpaczą chce się od tego zbyt ciężkiego na jej siły brzemienia uwolnić, oto filozofia praw, które – aż nadto znać – były przez mężczyzn pisane. “
Tadeusz Boy Żeleński, Piekło kobiet
Spotkanie prawniczo – edukacyjne na temat proponowanych zmian w tzw. prawie aborcyjnym odbędzie się 28 czerwca 2016r. o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Spotkanie poprowadzą mec. Barbara Zachalska-Bieg i mec. Ewa Gromada. Wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań Domu Sąsiedzkiego Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście współfinansowany przez miasto Gdańsk.