Seminarium Uniwersytetu Krytycznego prowadzone przez Jędrzeja Malko
Uniwersytet Krytyczny | Bestiariusz ekonomiczny | Geometria w służbie ekonomii
Prowadzenie: Jędrzej Malko
27 października, wtorek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Co mają wspólnego umowa o transatlantyckiej strefie wolnego handlu i liczenie diabłów na główce od szpilki w średniowieczu?
W XIII i XIV-wiecznej Francji i Anglii doświadczenie dynamicznej wymiany rynkowej zaczęło kruszyć ówcześnie dominujący statyczny obraz świata. Świat składający się z pewników ruszył z posad a ostre podziały na prawdę i fałsz oraz grzech i zbawienie zaczęły się zacierać. Progresywnym teologom do uporządkowania zmieniającej się rzeczywistości posłużyły nowe kategorie proporcjonalności i geometrii, które od tego czasu zadomowiły się w zachodnim dyskursie ekonomicznym i politycznym.
Na pierwszym spotkaniu cyklu Bestiariusz ekonomiczny postaramy się zrekonstruować średniowieczne korzenie naszego myślenia o procesach gospodarczych i zastanowić nad tym, w jaki sposób determinują one współczesną debatę o ekonomii politycznej.
_________
Jakie motywy, figury oraz struktury myślenia dominują w myśleniu ekonomicznym? Do jakich mitów odwołują się ekonomiści by legitymizować swoje poglądy? Jakie niewypowiedziane założenia aksjologiczne kształtują proponowane przez nich rozwiązania? W trakcie seminarium rozmawiać będziemy o historii myśli ekonomicznej, tropiąc genealogie panoszących się w niej bestii, takich jak homo economicus, equilibrium czy niedobór. Perspektywa ta pozwoli lepiej zrozumieć współczesną debatę na temat gospodarki a także dostrzec, że nawet pomiędzy pozornie bardzo odległymi od siebie szkołami ekonomicznymi istnieje wiele fundamentalnych zbieżności.
Jędrzej Malko – dziennikarz, badacz historii dyskursów ekonomicznych, analityk Fundacji Kaleckiego, absolwent European Graduate School i doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej. W 2016 ukaże się jego książka Economics and Its Discontents.
________
Kolejne spotkania cyklu:
24.11: Państwo. Czy Adam Smith był socjalistą?
22.12: Rynek: maszyna czy zwierzę?
19.01: Ekonomia niedoboru. | Gość: dr Bartosz Kuźniarz
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.