Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Boy ’30, czyli odległy Don Juan

Kobieciarstwo jako sport minęło, są inne, lepsze sporty.

Dzisiejszy widz czuje się dość daleko od tego wszystkiego; ten Don Juan wydaje mu się obyczajowo tak odległy, jak Indianin obwieszony skalpami wroga. Kobieciarstwo jako sport minęło, są inne, lepsze sporty. Kiedy ten Hrabia, widząc z daleka gromadę dziewczyn idących do żniwa, fantazjuje na temat ich kobiecości, wydaje się nam typem trochę patologicznym, trochę obrzydliwym. A dopiero kiedy go widzimy przy robocie, kiedy z miną męczennika załatwia swoje ofiary! Co on w ogóle ma z tych kobiet, ten nie najmłodszy pan, który się tak dla nich zamęcza?

Ironicznie odnosi się do brata, który jest ginekologiem – ale on sam czy nie jest ginekologiem w swoim rodzaju, czopkiem we własnej osobie, lekarzem i apteką? Słuchamy jego monologów ze zdziwieniem, dalszy nam jest od króla Heroda z jego rzeszą niewiniątek. Bo między epoką Rittera a naszą urodziła się nowa kobieta, która nie idzie do łózka w czarnej amazonce, ale wprzód dowiaduje się, gdzie jest łazienka, i prosi „uwodziciela” o piżamę. 

Tadeusz Boy-Żeleński (1874-1941) – publicysta, krytyk, poeta. Jedna z najważniejszych postaci życia publicznego międzywojnia. Autor wielu tekstów, które zapoczątkowały szereg debat publicznych, m.in. o aborcji, dominacji Kościoła katolickiego, brązownictwie wielkich postaci literatury. Syn kompozytora Władysława Żeleńskiego, mąż Zofii Pareńskiej, związany także z Ireną Krzywicką, ojciec aktora Stanisława Żeleńskiego.  

Fragment recenzji spektaklu Don Juan Tadeusza Rittera w reżyserii Juliusza Osterwy, wystawionego przez Teatr Narodowy w 1930 roku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij