Film

Fot. Bart Staszewski, Fashaj. Edycja KP.

Wstrząsający i ważny film, który pokazuje, jak Polska lokalna „walczy z demonem zboczenia”

Setki godzin nagrań wideo z obrad rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich podejmujących homofobiczne uchwały. Efekt?
w głębi lasu recenzja

W płytkim lesie

„W głębi lasu”, kolejna polska produkcja Netflixa – umieszczona w polskich realiach adaptacja prozy Harlana Cobena – cieszy się globalną popularnością. Zasłużenie?
Własnymi rękoma recenzja

Przed i po [o serialu „Własnymi rękoma: historia Madam C.J. Walker”]

Opowieść o produktach Madam Walker, pierwszej czarnej milionerki, to też historia dążenia do „białego” kanonu urody.Zuzanna Piechowicz, Anna Piekutowska
Asystentka recenzja

Mamrotanie i chichoty, albo historia przemocy

„Asystentka” w reżyserii Kitty Green to film o przemocy, w którym nie podnosi się głosu, i film o seksie bez skrawka nagości.
Fot. MGM Studios

Co zrobić z „Przeminęło z wiatrem”?

HBO Max usunęło na jakiś czas ze swojej platformy film, który jest elementem historii kultury, w tym kultury rasistowskiej. Cenzura to najłatwiejsze rozwiązanie.
Mrs. America recenzja

„Mrs. America”: na patriarchalnej planszy

Po co dzisiaj opowiadać historię sprzed pół wieku, w dodatku ustawiając w centrum niezbyt spektakularną walkę o dopisanie dwóch zdań do amerykańskiej konstytucji?

Noamia recenzja

Kiedy policjant woli mężczyzn

Dawno się nie widzieli. Teraz znalazł go martwego w wannie. Nie tego się spodziewał na służbie – do tej pory pracę w policji i sferę prywatną rozdzielał mur.

Dare Me Netflix recenzja

W samotnym miejscu [o serialu „Dare Me”]

W pewnym sensie „Dare Me” wydaje się dosłownym spełnieniem obietnicy kryjącej się w nazwie gatunku: „thriller psychologiczny”. Zajrzyj, widzu, do cudzej głowy – i zadrżyj!

Olive Kitteridge serial rezenzja

Nasza wielka rodzinna katastrofa

Zanim pojawią się seriale opowiadające o indywidualnym i zbiorowym doświadczeniu przymusowego zamknięcia czasu pandemii, pocieszenia można szukać w dotychczas dostępnym repertuarze.