Wspieraj Wspieraj Wydawnictwo Wydawnictwo Dziennik Przekaż Przekaż

Krytyka Polityczna✊ Największy lewicowy dziennik w Polsce

Piątek, 27 lutego 2026
drut kolczasty na tle flagi USA

Nowa żelazna kurtyna. Już nawet „prestiżowy” paszport nie otwiera granic

Szacowna posiadaczka brytyjskiego paszportu spędziła kilka tygodni w ośrodku detencyjnym ICE, a wysoki urzędnik Komisji Europejskiej stracił prawo wjazdu do USA. Podróżowanie znów staje się przywilejem surowo reglamentowanym przez państwa, algorytmy i służby graniczne.

ObserwujObserwujesz
4
Płacz
Cyrk

6

Nie żyjesz, ale wciąż scrollujesz. Meta i „symulacja użytkownika systemu społecznościowego”

Po tym, jak kapitalistyczny wampir wyssie z nas nawet nasze wzorce zachowań, zacznie symulować poparcie dla samego siebie. Miliony botów będą „w naszym imieniu” lajkować wytwory korporacyjnych działów marketingu, nawet jeśli my sami dawno będziemy wypaleni i pozbawieni złudzeń. Albo martwi.

ObserwujObserwujesz
1
WTF
Celnie!
Płacz

6

Dlaczego powinien nas interesować atak na kobiecą rewolucję w Rożawie?

Autonomiczna Administracja Północnej i Wschodniej Syrii (AANES), nazywana Rożawą, całkowicie przeorganizowała społeczne i polityczne instytucje, tak by realnie służyły równości płci. Teraz, wobec ofensywy syryjskiej armii rządowej, jej dziedzictwo jest zagrożone.

Dziennikarka
2
Walka
Płacz

6

Byle nie konkurs. Marszałek Marek Woźniak na teatrach

Jeśli ktoś sądził, że po odsunięciu PiS od władzy polityka kulturalna stanie się spokojna i przewidywalna, musiał szybko zweryfikować swoje oczekiwania.

1
Celnie!
Cyrk

4

Rozmowa

Dzieci znikały w prewentorium, były wykreślane z dziennika, a potem wracały

Serce

3

ObserwujObserwujesz

Nikt, z samą Doktórką włącznie, w samym środku gierkowskiej epoki propagandy sukcesu nie nazwałby feminizmem postawy lekarki z prowincjonalnej przychodni rejonowej, przykładnej żony i matki trojga dzieci. A może jednak?

Z okazji premiery serialu na podstawie książki „Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia” przypominamy wywiad Kai Puto z jej autorem, Michałem Jędryką.

Winni nie mają się czego bać. Najbardziej zażarty front nadwiślańskiej wojenki politycznej

Prezydent Nawrocki może całkowicie sparaliżować polskie sądownictwo. Masowe odmowy nominacji sprawią, że w wymiarze sprawiedliwości zacznie brakować sędziów, co znów wydłuży i tak już niemiłosiernie długi okres oczekiwania na wyrok. Odmowy awansów sędziowskich oznaczają, że w sądach wyższej instancji pojawią się wakaty i powstanie zupełny chaos.

ObserwujObserwujesz
1
Celnie!

2

Rolki

Musimy opowiedzieć sobie Rosję. Trzeba ją znać, by umieć się z nią zmierzyć

Przez ostatnie miesiące śledziłam kilku polskich vlogerów z YouTube’a, którzy ruszyli objaśniać nam Rosję. Żaden nie zna rosyjskiego. Każdy stał się pożytecznym idiotą Kremla. Marii Wiernikowskiej, mimo słabości pierwszego odcinka relacji z wyprawy do Rosji, udało się z tego wyłamać.

ObserwujObserwujesz
3
Celnie!
Serce

9

Marsz Niepodległości 2020 Fot. Monika Bryk

„Ukropolin”: rosyjska propaganda w Polsce już wygrała, a najgorsze przed nami

Czy zalewając internet dezinformacją i fejkami, rzeczywiście da się sterować poglądami milionów ludzi na krytycznie ważny temat? Jak najbardziej, jeszcze jak! Wystarczy spojrzeć na Polaków.

ObserwujObserwujesz
6
Celnie!
Walka
Gniew
Cyrk
Płacz

9

🤝 Spotkajmy się

zobacz wszystkie

27.02

piątek | 18.00

Premiera książki 07 zgłoś się. Milicyjny serial wszech czasów

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

Zapraszamy na ogólnopolską premierę książki Rafała Dajbora 07 zgłoś się. Milicyjny serial wszech czasów

27 lutego (piątek), godz. 18:00
Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

wstęp wolny

6.03

piątek | 17.00

Po Komfortocenie. Co to znaczy dla Cieszyna?

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie + transmisja online na Facebooku Świetlicy

Czy komfort, do którego przywykliśmy, jest trwały? A jeśli żyjemy już po Komfortocenie – to jak może wyglądać dobre życie tu i teraz, lokalnie, w Cieszynie?
Zapraszamy na spotkanie inspirowane projektem badawczym Fundacji Bęc Zmiana pt. Laboratorium Badań nad Szczęściem Po Komfortocenie, które stanie się przestrzenią rozmowy o świecie po epoce taniej energii, nieograniczonej wygody i „świętego spokoju”. O świecie, w którym kryzysy klimatyczne, społeczne i energetyczne przestają być abstrakcją, a zaczynają wpływać na nasze codzienne wybory. Rozmowa z udziałem Bogny Świątkowskiej, Adama Pisarka, Agi Lniak.

6.03

piątek | 18.00

Premiera: Zośka i Rudy. O miłości, przyjaźni i Polsce

Dom Spotkań z Historią

Zapraszamy na premierę książki „Zośka i Rudy. O miłości, przyjaźni i Polsce”.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Mieszkowski.

Zośka i Rudy – bohaterowie szkolnej czytanki, bohaterowie narodowi. Kamienie na szaniec – książka legenda, lektura, którą wszyscy znają, ale mało kto zastanawia się nad znaczeniem przekazywanych przez nią treści.

Esej Kornelii Sobczak to pierwsza próba zmierzenia się na poważnie ze słynnym dziełem Aleksandra Kamińskiego i ujawnienia jego roli w budowaniu mitu, jakim dzisiaj owiani są bohaterowie Kamieni na szaniec. Sobczak pokazuje konteksty, które często pomija się w opowieści o czasach II wojny światowej i latach ją poprzedzających. Nie waha się podjąć wątków, które do tej pory wywoływały największe emocje, czyli spekulacji o homoerotycznym związku Zośki i Rudego oraz o przynależności Bytnara do skrajnie prawicowej organizacji ONR. Stara się także prześledzić i przeanalizować, w jaki sposób dobre programy wychowawcze, piękne idee i szlachetne zamiary rozbijają się o rafy nacjonalizmu, militaryzmu oraz wzorców kulturowych opartych na kulcie męskości i na narodowej wizji wspólnoty. Nic nie jest tutaj oczywiste, a często okazuje się zupełnie inne, niż przyzwyczailiśmy się myśleć.

wstęp wolny!

Podczas spotkania będzie można kupić książkę.

7.03

sobota | 11.00

Wendo – warsztat samoobrony i samostanowienia dla kobiet*

Krytyka Polityczna. Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury

Warsztat WenDo to dwudniowe, bezpłatne zajęcia dla kobiet, dziewczyn i osób niebinarnych, podczas których uczestniczki uczą się samoobrony fizycznej i psychicznej, asertywności oraz pracy z własnymi granicami. Zapisy mailowe: [email protected].

8.03

niedziela | 11.00

Wendo – warsztat samoobrony i samostanowienia dla kobiet*

Krytyka Polityczna. Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury

Warsztat WenDo to dwudniowe, bezpłatne zajęcia dla kobiet, dziewczyn i osób niebinarnych, podczas których uczestniczki uczą się samoobrony fizycznej i psychicznej, asertywności oraz pracy z własnymi granicami. Zapisy mailowe: [email protected].

11.03

środa | 17.00

Wspólne czytanie pism polskich filozofek

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Cykl spotkań poświęconych polskim filozofkom i ich twórczości prowadzony przez dr Barbarę Wronę. Zapisy mailowe: [email protected].

11.03

środa | 18.00

07 zgłoś się. Milicyjny serial wszech czasów – premiera w Muzeum PRL-u

Muzeum PRL – tuż przy placu Konstytucji, na ul. Pięknej 28/34

Zapraszamy na warszawską premierę książki Rafała Dajbora 07 zgłoś się. Milicyjny serial wszech czasów

Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek

11 marca (środa), godz. 18:00
Muzeum PRL-u (tuż przy placu Konstytucji, na ul. Pięknej 28/34)

wstęp wolny!

Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki (oraz innych wspaniałych pamiątek z Muzeum)

12.03

czwartek | 18.00

Michał Jędryka: „Ołowiane dzieci”. Spotkanie autorskie

Gliwice, Miejska Biblioteka Publiczna

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Jędryką. Autor „Ołowianych dzieci” urodził się w 1962 roku w Siemianowicach Śląskich. Jest polonistą, pedagogiem, pisarzem i scenarzystą, a także malarzem i copywritterem. Prywatnie śląski słoik, żyjący pomiędzy Warszawą a Katowicami, podróżnik, cyklista i filmożerca.

Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, akwareli (album „Śląsk- Last Minute”(2014) na temat górnośląskiego postindustrialu, przewrotnego poradnika „Popkultury dla blondynek” (2001), fabularyzowanego reportażu „Ołowiane dzieci (2020), na temat epidemii ołowicy wśród dzieci na Górnym Śląsku i bohaterskiej lekarki Jolanty Wadowskiej-Król podejmującej samotną walkę z totalitarnym systemem, (na podstawie książki powstał serial Netflixa), audiobooka „Przemilczana epidemia” ,(2021), „Wielkiej herezji” (2023) współczesnego kryminału, którego akcja rozgrywa się współcześnie w środowisku handlarzy sztuką. W swojej twórczości wielokrotnie wraca na Górny Śląsk, do swoich rodzinnych korzeni, a także własnych wspomnień. Ostatnią, jak na razie podróżą sentymentalną jest „Szlagier dla Hitlera” (2025). To oparta na faktach opowieść o dwóch zapomnianych muzykach z rodzinnego miasta Autora, artystach, którym przyszło się zmagać z bezlitosnymi demonami XX wieku. Utwory jednego z nich zostały wykorzystane m.in. w filmach W. Petersena („Okręt”) J. J. Annauda („Wróg u bram”) i Q. Tarantina („Bękarty wojny), drugi grał prekursorsko jazz w zespole „The Jolly Boy’s Band, oraz -co nie mniej ważne… był dziadkiem Michała Jędryki.

13.03

piątek | 10.00

Wydawnictwo Krytyki Politycznej na Poznańskich Targach Książki

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Wybieramy się na Poznańskie Targi Książek! Przyjdźcie do naszego stoiska (jego numer podamy wkrótce!)

Piątek, 13 marca | 10:00-18:00
Sobota, 14 marca | 10:00-19:00
Niedziela, 15 marca | 10:00-16:00

w sobotę 14 marca odbędzie się spotkanie z Kornelią Sobczak i Aleksandrą Korczak wokół książek Bezradne i romantyczne oraz Zośka i Rudy. O miłości, przyjaźni i Polsce – więcej szczegółów wkrótce!

więcej informacji znajdziecie tutaj: https://targiksiazki.pl/pl/dla-zwiedzajacych/wazne-informacje/co-gdzie-kiedy/

14.03

sobota | 10.00

Wymianka w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Wymianka sąsiedzka – daj rzeczom drugie życie!
Przynieś to, czego już nie potrzebujesz – znajdź coś, co ucieszy Ciebie lub kogoś innego!
Zapisy mailowe: [email protected]

14.03

sobota | 13.00

Między pomnikiem a człowiekiem, czyli rozmowa o tym jak odzyskać bohaterów. Spotkanie Kornelii Sobczak z Aleksandrą Korczak

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Sala CD Antresola Pawilon 7

Między pomnikiem a człowiekiem, czyli rozmowa o tym jak odzyskać bohaterów. Spotkanie Kornelii Sobczak z Aleksandrą Korczak
14 marca (sobota), godz. 13:00
Sala CD Antresola Pawilon 7

14.03

sobota | 18.00

Spektakl „Cudowne śliwki”

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Spektakl w reż. Bogusława Słupczyńskiego w wykonaniu mlodzieżowej grupy „Teatr Młynówka” działającej przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected].

15.03

niedziela | 16.00

07 zgłoś się. Spotkanie z Rafałem Dajborem w Klubie Babel

Warszawa, Klub Babel

Zapraszamy na rozmowę wokół fenomenu serialu „07 zgłoś się”, pretekstem do spotkania będzie najnowsza książka Rafała Dajbora.

Rozmowę poprowadzi Krzysztof Tomasik.

wstęp wolny!

17.03

wtorek | 17.00

07 zgłoś się. Milicyjny serial wszech czasów – spotkanie aurtorskie

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Spotkanie aturoskie z Rafałem Dajborem o fenomenie popularności porucznika Borewicza i serialu 07 zgłoś się. Prowadzenie: Bogusław Słupczyński.

21.03

sobota | 10.00

Zszywając przestrzeń i czas – cykl warsztatów artystycznych dla osób dorosłych (spotkanie II)

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Zszywając przestrzeń i czas, to nowy cykl warsztatów artystycznych dla dorosłych inspirowany historią dawnych Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego “Juwenia”. Od 2016 roku w jednym z budynków “Juwenii” znajduje się siedziba Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Warsztaty zostały podzielone na trzy spotkania podczas, których uczestnicy i uczestniczki wraz z prowadzącą Mariią Chudną (studentka ostatniego roku studiów artystycznych na Uniwersytecie Śląskim) będą wspólnie zszywać fragmenty zastanych na miejscu lub przyniesionych przez siebie fragmentów materiałów w jedną flagę Świetlicy. Dodatkowo każda osoba będzie mogła wyszyć na fladze swój własny symbol, hasło lub wzór zainspirowany naszywkami, które stanowią pozostałość po “Juwenii”. W ten sposób chcemy symbolicznie spleść historię „Juwenii” z opowieścią o Świetlicy.

Zapisy mailowe: [email protected]

26.03

czwartek | 17.00

Spacer tematyczny wokół książki „Zośka i Rudy. O miłości, przyjaźni i Polsce”

Warszawa

szczegóły wkrótce

26.03

czwartek | 17.00

„Ołowiane dzieci” – spotkanie z Michałem Jędryką

Katowice, Miejska Biblioteka Publiczna filia numer 19

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Jędryką, autorem książki „Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia”, która stała się jedną z inspiracji dla serialu Netflixa pod tym samym tytułem.

14.04

wtorek | 18.00

Spotkanie z Andą Rottenberg w Falenicy

Biblioteka w Falenicy, Walcownicza 2, Warszawa

Zapraszamy na spotkanie z Andą Rottenberg wokół książki Trudny wiek, które poprowadzi Filip Kekusz, dziennikarz radia TOK FM.

14 kwietnia (wtorek) o 18:00

Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki.

27.04

poniedziałek | 18.00

07 zgłoś się ・ spotkanie z Rafałem Dajborem w Katowicach

Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice

Przyjdźcie na spotkanie autorskie z Rafałem Dajborem wokół jego najnowszej książki 07 zgłoś się. Milicyjny serial wszechczasów

Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice
27 kwietnia (poniedziałek)
18:00

wstęp wolny!

Konfederacja razy dwa. Jak wojna w Ukrainie przetasowała polską scenę polityczną

Wojna w Ukrainie nie wywróciła w Polsce stolika PO-PiS, ale postawiła go na bardziej chwiejnym gruncie. Język solidarności i braterstwa ustąpił retoryce „twardego polskiego interesu”, a rząd nie ma pomysłu, jak zatrzymać rosnącą w siłę na antyukraińskich emocjach radykalną prawicę.

ObserwujObserwujesz
2
Serce
Płacz
Cyrk

5

Spotify Apple Podcasts Podcast
Podcast

Ołowiane dzieci, pół wieku później

Drugi tydzień możemy oglądać na Netflixie serial o Doktor Jolancie Wadowskiej-Król. Równolegle przez media przetacza się dyskusja o tym, na ile wiernie ukazuje on Katowice w latach 70. i epidemię ołowicy wśród dzieci.

Spotify Apple Podcasts Podcast
28 minut
Serce

4

Polecamy

Romskie chaty na zboczach gór śmieci. Życie tu szkodzi zdrowiu i poczuciu własnej wartości

Na obrzeżach Kluż-Napoki w północnej Rumunii znajduje się wysypisko gromadzące śmieci drugiego największego miasta w kraju. Wokół rozrzucone są cztery osady ludzi, którzy albo dziesięciolecia temu przybyli tutaj w poszukiwaniu pracy przy sortowaniu odpadów, albo zostali zmuszeni do przenosin z centrum miasta. To Pata-Rât, największe śmieciowe getto Europy. Mieszkańcy to niemal wyłącznie Romowie.

1
Serce
WTF

2

Copywriter, dziennikarz kulturalny

Latające szczury, skrzydlate demony. O nienawiści do gołębi

Metalowe kolce złowrogo stroszą się na lampach, głośnikach, tablicach informacyjnych. Przypomina to obszar zaciętych walk. Wrogiem są gołębie.

7
Walka
Celnie!

7

Wojna w Ukrainie jest wojną dronową. A dron to także kamera filmowa

Ukraiński reżyser opowiada o swoim nowym filmie, dokumentującym pobyt rosyjskich okupantów w Czarnobylu w 2022 r., nuklearnym kolonializmie i rozwoju nowej ukraińskiej eseistyki filmowej o tematyce wojennej.

Walka
Serce

3

Muzeum POLIN. Między historią Żydów, antysemityzmem a cierpieniem Palestyńczyków

7 października 2023 roku wpłynął na działalność POLIN znacznie silniej niż inne globalne kryzysy. Nie mamy bezpośrednich związków z państwem Izrael, ale jest dla nas niezwykle istotnym miejscem.

4
Serce
Walka

6

Wygnani z raju: strategie przetrwania w świecie po AI

Potrzebujemy nowej ekonomii: popytu bez klientów, gospodarki bez wzrostu, podatków bez pracy. I nikt jeszcze nie wie, jak to ma działać w erze post-AI.

3
Serce

2

Ołowiane dzieci. Bez happy endu

Na platformie Netflix właśnie pojawił się serial „Ołowiane dzieci” na podstawie książki Michała Jędryki, której drugie wydanie ukazało się w 2026 roku w Wydawnictwie Krytyce Politycznej. W swoim nowym tekście autor przygląda się dalszym losom bohaterów, których mottem może być pewne zdanie przypisywane Orsonowi Wellesowi.

Serce

5

Współczesna telewizja ma problem z fantastyką naukową

„Jedyna” jest po gilliganowsku niespieszna, historia dopiero nabiera rozpędu. Z czasem z pewnością wykrystalizuje się mocniejsza tematyczna oś opowieści. Boję się jednak, że może to być jeden z ostatnich tego typu seriali.

5
Serce
Płacz

4

„Dawaj paszport!”. Z czego wynika polskie chamstwo na granicy?

Nawet w czasie wojny polscy funkcjonariusze traktują Ukrainki i Ukraińców z agresją i pogardą. I nikt nie ponosi za to konsekwencji.

60
Gniew
Cyrk
WTF
Płacz

10

Specjalista ds. bezpieczeństwa

Nie palcie społecznościówek, zakładajcie własne

Trzymający nas na korporacyjnych platformach szantaż społecznościowy będzie tym mniej efektywny, im więcej osób, instytucji i organizacji zacznie aktywnie działać poza tymi toksycznymi przestrzeniami.

10
Walka
Serce

9

Cztery lata później: czy dziennikarstwo nadal zmienia świat?

Teksty dziennikarzy z Ukrainy będą jeszcze latami analizowane jako przykład bezkompromisowości, oporu oraz „przywracania wiary w media”.

ObserwujObserwujesz
1
Serce

5

Kongresmani Ro Khanna i Thomas Massie

O dwóch takich, co ujawnili akta Epsteina

Współpraca progresywnego Ro Khanny z libertarianinem i konserwatystą Thomasem Massiem w sprawie akt Epsteina pokazała, że ponadpartyjnych porozumień nie trzeba budować w centrum. Czasem możliwa jest synergia między dobrym, populistycznym gniewem z lewa i prawa.

ObserwujObserwujesz
Serce

4

Oleg Deripaska

Rosyjski Epstein. Jak działała sieć bogaczy-pedofilów w Moskwie i Petersburgu

Sutenerzy spełniali wszystkie zachcianki swoich klientów. Bez mrugnięcia okiem dostarczali dwunasto- i czternastolatki syryjskiemu przedsiębiorcy o imieniu Rhaat albo sadyście Aleksandrowi z prestiżowej dzielnicy Moskwa City.

Gniew
Celnie!
Płacz

5

Hawana, 2017 rok

Nie ma prądu, nie ma wody, nie ma co jeść. Czy Trump dobije Kubę?

Amerykańskie sankcje od dawna dławią kubańską gospodarkę, jednak teraz blokada dostaw ropy wywołała kryzys humanitarny. A Kubańczycy nie mają dokąd uciekać, bo nikt na Zachodzie nie przyjmie przecież migrantów.

7
Płacz
Serce
Cyrk

8

Newslettery

Bitwa o Grenlandię, czyli geopolityczny prezent dla Rosji

Kreml, który przez trzysta lat nie zaprzątał sobie głowy Grenlandią, dziś może patrzeć, jak inni osłabiają się wzajemnie w walce o coś, czego Rosja nigdy nie chciała.

1
Serce
Celnie!

6

Recenzja

Pięćdziesiąt twarzy Heathcliffa

Mówiąc językiem współczesnej pop-psychologii, Emily Brontë w „Wichrowych wzgórzach” uczy czytelniczki rozpoznawać czerwone flagi. Co z tego progresywnego, protofeministycznego myślenia zostało w adaptacji Emerald Fennell? Praktycznie nic.

„Wichrowe wzgórza”, reż. Emerald Fennell
Anna Gutowska
Anglistka, badaczka adaptacji filmowych literatury
2
Celnie!
Serce
Duma

6

Między ideałami a wiernością Stalinowi. Brytyjscy i francuscy komuniści we wrześniu 1939

Po ataku Hitlera na Polskę komuniści na Zachodzie wzywali do stawienia oporu faszystowskiej agresji, wiedząc, że to nie polska szlachta broniła Warszawy, ale polscy robotnicy i chłopi.. Jednak ze Związku Radzieckiego przyszły zgoła inne dyrektywy.

Walka
Serce

4

Wczytywanie…