Czytaj dalej

Jesienne zapowiedzi Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Siemieniako „Reprywatyzując Polskę”, „W ciemni” Susan Faludi, Ulrike Guérot o Europie, a ponadto „Rewolucja rosyjska”, Narutowicz i amerykańskie społeczeństwo, które wybrało Trumpa. Miłej lektury!

**

Rewolucja rosyjska

Więcej osób odniosło rany na planie Października Siergieja Eisensteina niż podczas „szturmu” na Pałac Zimowy, a słynne strzały z „Aurory” oddawano ślepymi nabojami. Pierwsze mity o rewolucji przetrwały jednak wiele lat, tak samo jak kolejne, nakładane warstwami zarówno przez bolszewików, jak i przez ich zachodnich rywali. Sheila Fitzpatrick w swojej zwięzłej historii rewolucji obiektywnie analizuje przyczyny, przebieg i skutki lutego i października 1917 roku. Tłumaczy, czemu wybuchła rewolucja, udowadnia, że choć bolszewicy później wzięli rozbrat z klasą robotniczą, jeszcze w 1917 roku cieszyli się jej pełnym i entuzjastycznym poparciem; wreszcie pokazuje, w jaki sposób trudne lata wojny domowej i pierwszej fali czerwonego terroru przełożyły się na późniejszą o dekadę rewolucję stalinowską, z jej koszmarem kolektywizacji rolnictwa, szaleńczym i brawurowym planem uprzemysłowienia i tragicznym końcem rewolucji podczas wielkiej czystki.

Książka Sheili Fitzpatrick to krótki, stymulujący i intrygujący przewodnik po rewolucji 1917 roku, jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku.

Patroni medialni: Nowa Europa Wschodnia, Historia.org

Więcej o książce tutaj.

**

Europejska wojna domowa

Prawicowy populizm dzieli narody Europy. Wielka Brytania, Austria, Holandia, Polska, Węgry i Francja to społeczeństwa głęboko rozdarte. Naprzeciw siebie stoją zwolennicy i przeciwnicy partii populistycznych: po jednej stronie europejscy „tożsamościowcy”, pragnący Europę odizolować, zachowując jej staroświecki ład państw narodowych, a po drugiej liberalne, postępowe społeczeństwo obywatelskie, chcące zorganizować Europę w sposób zdecentralizowany, socjalny i parlamentarny.

Jednak zdaniem niemieckiej politolożki, Ulrike Guérot, to proces konieczny i przydatny. Bo „europejska wojna domowa” otwiera tak naprawdę drogę ku nowej Europie, w której postawy polityczne stają się ważniejsze od przynależność narodowej.

W całej Europie zwolennicy otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego to większość. Tyle że nie połączyli się jeszcze w ruch polityczny. Gdy to nastąpi, rozwieje się widmo renacjonalizacji i populizmu, otwierając drogę ku nowoczesnej, wolnościowej Europie poza państwami narodowymi.

Patroni medialni : Radio TOK.FM, Polityka, WP.PL

Więcej informacji o książce tutaj.

Europa w stanie „zimnego pokoju”

czytaj także

**

Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy

Arlie Russell Hochschild, socjolożka z Berkley, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi Południowcom. Dlaczego sprzeciwiają się federalnej pomocy finansowej, skoro ich stan jest jej największym odbiorcą? Dlaczego sarkają na ekologów i Agencję Ochrony Środowiska, skoro przemysł naftowy truje ich ukochaną Luizjanę na potęgę, nie dając wiele w zamian, bo przy ropie pracuje tylko co dziesiąty mieszkaniec stanu?

Patroni medialni: Radio TOK.FM, WP.PL, Festiwal Conrada

Więcej informacji o książce tutaj.

Dlaczego biedni z Luizjany głosują na miliardera?

**

Marka Luter

O tym jak nikomu nieznany mnich zmienił swoje niewielkie miasto w centrum wydawnicze, zaistniał jako najsławniejsza osoba w Europie i zapoczątkował reformację.

Luter pisał przystępnie i zwięźle, co odróżniało jego broszury od rozwlekłych kazań, ponadto po niemiecku, a nie niezrozumiałej łacinie. Sprzyjało to popularności jego prac i rozwojowi branży drukarskiej. Dzięki Lutrowi książki się uwspółcześniły. Luter i jego drukarze zrobił z siebie tytułową markę, choć nie w celach komercyjnych, tylko ideowych.

Więcej informacji o książce tutaj.

W ciemni**

W ciemni

Co dzieje się, kiedy przeszłość nieoczekiwanie przypomina o sobie w mailu od ojca, z którym nie rozmawiało się od prawie 30 lat?

Śledztwo w poszukiwaniu tożsamości podane w formie czasem zabawnej, a czasem bardzo bolesnej sagi rodzinnej… Faludi jest bezlitośnie prześmiewczą i uważną pisarką. W jej stylu nie da się znaleźć śladów tego nadmiaru emocji i narcyzmu przebranego za niebanalne rozpoznania rzeczywistości i rzekomą siłę, tak charakterystycznych dla dzisiejszych pamiętników. Nie raz płakałam czytając tę książkę. Zdarzyło mi się nawet przerwać lekturę, żeby odetchnąć wpatrując się w kwiaty. Arcydzieło w swojej kategorii.
Rachel Cooke, The Guardian

Finalistka Nagrody Pulitzera. Jedna z 10 książek roku „The New York Times’a”. Zdobywczyni The Kirkus Prize.

Więcej informacji o książce tutaj.

**

Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce

W grudniu 1922 roku nowa Rzeczpospolita Polska demokratycznie wybrała swego pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza.

Ponieważ zagłosowała na niego między innymi partia żydowska, wroga jej frakcja antysemitów domagała się od niego rezygnacji. Już po kilku godzinach w Warszawie wybuchły krwawe rozruchy, a tydzień później prezydenta zamordowano.
Po tych zdarzeniach radykalna prawica umocniła się w swym twierdzeniu, że tylko „etniczni Polacy” powinni rządzić Polską, a lewica po cichu na to przystała.

Więcej informacji o książce tutaj.

O Narutowiczu, kompromisach i nienawiści

czytaj także

**

Reprywatyzując Polskę. Dlaczego prawo nie działa?

Skoro krzywda twojej rodziny polegała na tym, że straciliście kamienicę, a moja na tym, że zabili mi dziadków i rodziców, to dlaczego odszkodowanie masz dostać ty, a nie ja?

Dlaczego utrata nieruchomości jest wyżej ceniona niż utrata rodziny zaangażowanej w obronę ojczyzny?

Jak oddać prawowitym właścicielom to, co komuna zabrała, ale nie oddawać Żydom?

Jak zreprywatyzować kamienicę, ale nie wyrzucać z niej lokatorów?

Czy oddawać pałacyk, jeśli obecnie mieści się w nim jedyny w powiecie szpital?

Czy oddać grunt, jeśli wybudowano na nim za pieniądze publiczne przedszkole?

Dzięki aferze reprywatyzacyjnej powrócił problem, który od 25 lat jest regularnie zamiatany pod dywan – jaką koncepcję sprawiedliwości społecznej przyjąć przy rozliczaniu się z przeszłością. Książka Beata Siemieniako pokazuje nie tylko jak to się stało, że w majestacie prawa dochodzi do przekrętów w urzędach, sądach i prokuraturze, ale również, że ciągle nie wiemy, w jaki sposób przeprowadzić reprywatyzację, żeby była ona uczciwa, co chętnie wykorzystują rozmaici oszuści.

Dziki kraj patrzy na reprywatyzację

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.