„Stanowczo i bez względu na poglądy potępiamy wszelkie próby wykorzystywania tragedii na potrzeby realizacji bieżących celów politycznych” – piszą w otwartym liście do Obywateli RP dziennikarze, aktywistki i pracownicy naukowi. Poniżej publikujemy jego treść.
Szanowni Państwo, drogie Przyjaciółki i Przyjaciele,
Z zaniepokojeniem przeczytaliśmy oświadczenie Obywateli RP o formule wiecu planowanego na 10 listopada. Deklarujecie chęć spotkania się, by uczcić pamięć tragicznie zmarłego człowieka, który 19 października dokonał aktu samopodpalenia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Ale także, by zwrócić uwagę na jego apel do obecnego rządu.
Poświęcenie własnego życia i zdrowia, bez względu na motywację, jest aktem w najwyższym stopniu dramatycznym i tragicznym. Na wszystkich nas, jako obywatelach i obywatelkach, spoczywa moralny obowiązek dbania o to, aby nikt nigdy nie czuł się zmuszony targnąć się na własne życie. W obecnej sytuacji powinniśmy dokonać wszelkich starań, aby nikt więcej nie zdecydował się na taki gest.
Stanowczo i bez względu na poglądy potępiamy wszelkie próby, świadome lub nieświadome, wykorzystywania tej tragedii na potrzeby realizacji bieżących celów politycznych. Doceniając zaangażowanie Obywateli RP w obronę fundamentalnych zasad działania sprawiedliwego, demokratycznego państwa prawa, jesteśmy jak najdalej od podejrzewania Was o złą wolę.
Dlatego tym bardziej czujemy się w obowiązku zaapelować o rozwagę w tym szczególnie trudnym momencie. W tak dramatycznych okolicznościach, kiedy konsekwencją naszych słów może być życie człowieka, każdy najdrobniejszy gest powinniśmy ważyć podwójnie. Nawoływanie do zgromadzenia w takim celu i bez próby jego legalizacji jest działaniem nieodpowiedzialnym. Stanowi ono narażenie bezpieczeństwa i zdrowia osób zgromadzonych, z których część nawet nie będzie miała wiedzy o prawnym statusie zgromadzenia.
Obawiamy się, że przyjęta przez Was formuła wiecu może przyczynić się do eskalacji napięcia, pogłębienia podziałów między obywatelami i obywatelkami tego kraju, a nawet skłonić kolejne osoby do zamanifestowania swojego poczucia bezsilności za pomocą równie dramatycznych działań. Bez względu na wyznawane poglądy, bez względu na to, jak oceniamy sytuację w Polsce – naszym obowiązkiem jest do tego nie dopuścić.
We wtorek, niedługo po ogłoszeniu Waszego oświadczenia, w Rzeszowie miał niestety miejsce kolejny akt samopodpalenia. Niestety, ponownie mimo szybkiej pomocy nie udało się tej osoby uratować. Nie znamy dokładnych motywów jej działania, ale tym szczególniej powinniśmy dostrzec potrzebę wyjątkowej ostrożności i spokoju.
Wiele z nas podziela obawę na temat stanu, w jakim znalazło się polskie państwo i polskie społeczeństwo. Wiele z nas również odczuwa dojmującą bezsilność wobec poczynań polskiego rządu. Naszym zadaniem jest jednak przekuwać tę bezsilność w siłę, a beznadzieję w nadzieję. Organizujmy się, pomagajmy sobie nawzajem, rozmawiajmy z bliskimi, uświadamiajmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie, czym są rządy prawa. Pokazujmy obywatelom i obywatelkom, że wciąż mogą się organizować, tworzyć związki zawodowe i rady sąsiedzkie. Że mogą razem walczyć o swoje prawa. Zróbmy wszystko, aby nie czuli się zmuszeni do dramatycznych gestów. Tylko poczucie solidarności i wzajemnego wsparcia może sprawić, że apele o naprawę sytuacji w kraju będą docierać do tych, którzy powinni je usłyszeć. Nie zrobi tego budowanie polityki na tragedii.
Zwracamy się do Was, bo chcemy wierzyć, że nie jesteście jedynie odbiciem swoich przeciwników politycznych, lecz że jesteście w stanie działać mądrze, mając na sercu dobro wszystkich obywateli i obywatelek. Nie zamieniajcie zadumy w żywioł, nad którego formą nie będziecie mogli zapanować i która może przynieść jedynie dalszą zapaść polityczną w kraju, a nawet kolejne ofiary.
Dotychczas list podpisali:
Natalia Bała; Zuzanna Brożek, psycholożka, Karolina Brzezińska, historyczka sztuki; Lidia Domańska, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów; Katarzyna Duda, OMS im. Lassalle’a; Damian Duszczenko, Partia Razem; Jakub Dymek, Krytyka Polityczna; Małgorzata Halber, dziennikarka, pisarka, rysowniczka; Piotr Ikonowicz, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Stefan J. Adamski, poeta, eseista; Adam Jaśkow, Koordynator Centrum im. Daszyńskiego w Krakowie; Emilia Kaczmarek, członkini redakcji „Kultury Liberalnej”; Jolanta Kamińska, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Anna Kiełkiewicz, fizjoterapeutka; Jarosław Klebaniuk, Uniwersytet Wrocławski; Dawid Krawczyk, Krytyka Polityczna; Bartosz Kocejko, OKO.press; Bogumił Kolmasiak, działacz społeczno-polityczny, Stowarzyszenie Protest; Bartłomiej Kozek, publicysta Zielonych Wiadomości; Justyna Kościńska, doktorantka i działaczka miejska; Stanisław Krawczyk, socjolog i publicysta; Michał Krzykawski, Uniwersytet Śląski; Weronika Książek, STRAJK.eu; Hanna Maria Zagulska, aktywistka społeczna; Dawid Matuszek, Uniwersytet Śląski; Cezary Miżejewski, polityk społeczny; Jakub Niewiadomski, teolog ewangelicki; Agata Nosal-Ikonowicz, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej; Tomasz Owsiany, Świdnickie Forum Rozwoju; Łukasz P. Skurczyński; Krzysztof Pacyński, tłumacz, pisarz; Katarzyna Paprota; Maciek Piasecki, dziennikarz; Kaja Puto, Korporacja Ha!Art; Mikołaj Ratajczak, filozof; Przemysław Sadura, socjolog UW; Anna Skibniewska, dziennikarka; Tomasz Steifer, Polska Akademia Nauk; Agnieszka Strzałka, Partia Razem; Patrycja Wieczorkiewicz, Gazeta Wyborcza Stołeczna; Konrad Wiślicz-Węgorowski, Partia Razem; Maciej Wiśniowski, STRAJK.eu, Piotr Stankiewicz, Sztuka życia według stoików, Anna Adamczyk, Polska Akademia Nauk; Elżbieta Marszałek, tłumaczka konferencyjna, KOD; Tomasz Andrzejewski, Partia Razem; Aleksander Bucholski, Partia Razem; Amadeusz Smirnow, Partia Razem; Łukasz Żurek, filolog; Jagoda Grondecka, Kultura Liberalna; Piotr Trysiński, Partia Razem; Michał Kowalówka – Spółdzielnia Ogniwo, Partia Razem; Robert Dąbrowski; Joanna Mulawa, członkini Zarządu Ruchu Sprawiedliwości Społecznej; Katarzyna Kondej feministka, działaczka społeczno-polityczna; Wiola Krysiak, Partia Razem; Filip Chudy, Uniwersytet Wrocławski; Daniel Flis, OKO.press; Agata Ambroziak, OKO.press i Codziennik Feministyczny; Marek Posiadała, Partia Razem; Dorota Stawowa
Grzegorz Janoszka, Partia Razem; Anna Pajęcka, kulturoznawczyni, dziennikarka; Błażej Lenkowski, Prezes Zarządu Fundacji Liberté!; Bartosz Lisowski, fizyk; Grzegorz Wysocki, publicysta, szef WP Opinie; Marzena Jaworska, Poznań; Patryk Oczadły, Partia Razem; Joanna Wicha pielęgniarka, socjolog, Partia Razem; Beata Siemieniako Komitet Obrony Praw Lokatorów; Natalia Rojek, Opinia Bieżąca; Michał Kasprzak, kwartalnik „Wakat”; Jerzy Kłossowski, emeryt; Przemko Janiszko; Ludwika Włodek; Igor Mencel, Partia Razem; Joanna Gadawska; Małgorzata Joanna Adamczyk.
Zachęcamy do składania podpisów, pisząc pod adres [email protected]