Świat

Žižek do protestujących Turków: Witajcie!

List Slavoja Žižka z wyrazami poparcia dla protestujących na placu Taksim.

W parku Gezi niedaleko placu Taksim w Stambule turecki deweloper chciał postawić centrum handlowe. Parku od poniedziałku broniły setki mieszkańców, protest przerodziła się w antyrządową demonstrację. By ich rozpędzić, policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Setki osób zostało rannych, protestujący donoszą też o ofiarach śmiertelnych. W odpowiedzi na prośbę tureckiego intelektualisty o wsparcie burzliwych protestów w Turcji Slavoj Žižek podesłał półrocznikowi „Tidal Magazine” poniższy list:

„Mam nadzieję, że na coś to się przyda!

Protesty, które trwają w Turcji, chociaż wywołał je pozornie drobny lokalny problem związany z ochroną parku w samym centrum Stambułu przed komercyjnym zniszczeniem, w sposób oczywisty odnoszą się do znacznie głębszej choroby. Fakt, że protesty wybuchły w kraju powszechnie postrzeganym jako wzór „umiarkowanego islamizmu” z rozkwitającą gospodarką, jest kluczem do zrozumienia tego, co wywołuje tę chorobę: perspektywa połączenia wyniszczającej neoliberalnej polityki gospodarczej z autorytaryzmem religijno-nacjonalistycznym. Ofiara tych dwóch procesów jest jedna i ta sama: niezależne społeczeństwo obywatelskie ze swoim duchem solidarności i kulturowej tolerancji, duchem, który stanowi sam trzon etycznego zdrowia społeczeństwa. Te protesty są żywym dowodem na to, że wolny rynek nie oznacza społecznej wolności, ale może równie dobrze współistnieć z autorytarną polityką.

Dlatego protesty te są częścią tego samego globalnego wzburzenia, które wstrząsa właśnie ustalonym porządkiem na całym świecie. Wszyscy ludzie, którym zależy na wolności i emancypacji, powinni więc powiedzieć do Turków: Witajcie! Teraz jesteśmy częścią tej samej globalnej walki! Hiszpania, Szwecja, Grecja, Turcja… tylko wtedy, gdy będziemy walczyć razem, mamy szansę wygrać!”

przełożyła Agnieszka Ziółkowska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Slavoj Žižek
Slavoj Žižek
Filozof, marksista, krytyk kultury
Słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jest profesorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Ljubljanie, wykłada także w European Graduate School i na uniwersytetach amerykańskich. Jego książka Revolution at the Gates (2002), której polskie wydanie pt. Rewolucja u bram ukazało się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej w 2006 roku (drugie wydanie, 2007), wywołało najgłośniejszą w ostatnich latach debatę publiczną na temat zagranicznej książki wydanej w Polsce. Jest również autorem W obronie przegranych spraw (2009), Kruchego absolutu (2009) i Od tragedii do farsy (2011).
Zamknij