Świat

Ukraińska „Krytyka Polityczna” nr 3!

Jak na Ukrainie, w kraju gdzie nie było rewolucji seksualnej, seks łączy się z polityką? O seksturystyce i szukaniu ukraińskich żon, o ukraińskich gender studies i historii ukraińskiego feminizmu piszą m.in. Femen, Judith Butler, Keti Czuchrow, Mykyta Kadan, Nadia Parfan. Zapraszamy do Kijowa na premierę!

Ukraina jest bardzo patriarchalnym państwem, gdzie kobieta jest traktowana niemal wyłącznie jako obiekt pożądania. Przejawy tego można usłyszeć w wypowiedziach czołowych polityków. Prezydent Wiktor Janukowycz jako jedną z zachęt do przyjazdu i inwestowania na Ukrainie wymienił piękne dziewczyny rozbierające się przy wyższych temperaturach. Natomiast spiker Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn w odpowiedzi na pomysł wprowadzenia systemu kwotowego w organach władzy stwierdził, że „mężczyzna to istota wyższa, ponieważ kobieta została stworzona z żebra Adama”. „Na Ukrainie nigdy nie było seksualnej rewolucji. […] Skutkiem tego jest wyobrażenie o obyczajowym konserwatyzmie Ukraińców, które ostro koliduje z rzeczywistymi przekonaniami i codziennymi praktykami znacznej części społeczeństwa” – pisze we wstępie redakcja ukraińskiego wydania.


W numerze nie mogło zabraknąć kontrowersyjnej organizacji Femen. Jej aktywistki  demonstrowały m.in. na Białorusi – przeciwko polityce Łukaszenki, w Davos – krytykując biznesmenów i polityków, Japonii – wspierały ofiary w trzęsienia ziemi, Polsce – sprzeciwiając się Euro 2012, a podczas wyborów prezydenckich w Rosji próbowały ukraść urnę z komisji, w której głosował Putin. Dlaczego za swój znak rozpoznawczy wybrały gołe piersi? Co chcą poprzez to osiągnąć? Traktują swoje akcje jako sztukę czy politykę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w wywiadzie z nimi przeprowadzonym przez redakcję ukrańskiej KP (fragment).


Utrwalanie obrazu kobiety-przedmiotu powoduje, że na Ukrainie kwitnie seksturystyka, ale zachodni „turyści” oficjalnie przyjeżdżają nie tylko po seks. Coraz większą popularnością cieszą się agencje wyspecjalizowane w szukaniu żon, o czym pisze Nadia Parfan.


Historię ukraińskiego feminizmu przedstawia Olha Martyniuk, seks w więzieniu opisuje Ołeksandr Wołodarskyj, adekwatność teorii genderowych w postradzieckim kontekście sprawdza Keti Czuchrow.


W 2011 roku bardzo aktywne były ruchy protestu. Jak wyglądały te protesty? Dlaczego były ważne i co zmieniły? O polityce uprawianej na ulicy piszą między innymi Wasyl Czerepanyn (wersja po angielsku), Judith Butler i Oleksij Radynski.


Ukraińscy oligarchowie upodobali sobie sztukę. Kupują jej coraz więcej i otwierają nowe galerie. Czy powodem tego jest wyłącznie PR? Czy w centrum handlowym jest miejsce na sztukę? O sztuce i demokracji piszą Roman Cybriwski, Mykyta Kadan, Hito Steyerl.

 

W numerze pokazujemy też prace z zakazanej wystawy „Ukraińskie ciało”.

 

*** 

W piątek 9 marca o godz. 17.00 w Centrum Kultury Wizualnej Akademii Kijowsko-Mohylańskiej odbędzie się prezentacja ukraińskiego numeru „Krytyki Politycznej”.  

 

Goście:

Oksana Briuchowecka – artystka, autorka okładki do numeru; 

Olha Matryniuk – historyczka, członkini Feministycznej Ofensywy

Łesia Pahulicz – aktywistka, członkini Feministycznej Ofensywy

Nadia Parfan – redaktorka KP, członkini Feministycznej Ofensywy

Natalia Czermałych – kuratorka projektu Kobiecy Cech, członkini Feministycznej Ofensywy


Moderator: Wasyl Czerepanyn – redaktor KP, dyrektor Centrum Kultury Wizualnej.

 

***

Pismo ukazuje się dzięki wsparciu MKiDN oraz Open Society Foundations.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij