Unia Europejska

Zmiana prawa autorskiego – zróbmy to razem!

Do 5 marca 2014 r. trwają ogólnoeuropejskie konsultacje dotyczące prawa autorskiego. Wszyscy mamy szansę włączyć się w proces jego reformowania.

Od 2001 roku, kiedy uchwalono obecnie obowiązującą dyrektywę „W sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym” sposób  korzystania z treści kultury znacząco się zmienił. Dzięki upowszechnieniu się szerokopasmowego dostępu do internetu powstały serwisy hostingu video, portale społecznościowe i usługi streamingowe.

– Prawo autorskie reguluje większość komunikacji międzyludzkiej. Te konsultacje to najważniejsza okazja dla obywatelek/i do wpłynięcia na kształt przepisów, które dotyczą codziennej aktywności komunikacyjnej w sieci – mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska – Trzeba pokazać Komisji Europejskiej, że obywatelkom i obywatelom zależy na wolności słowa w sieci, na możliwości swobodnego wyrażania swoich poglądów i spierania się. A to są sprawy fundamentalne dla funkcjonowania demokracji.

Kwestie dotyczące  prawa autorskiego budzą nieustająco emocje wśród polskich użytkowniczek i użytkowników Internetu, czego oczywistym przykładem były protesty przeciw umowie ACTA z 2012 roku. Z badań prowadzonych przez Fundację Nowoczesna Polska wynika jednak, że świadomość prawna tzw. zwykłych użytkowników, ale i ludzi pracujących w obszarze kultury i mediów, jest bardzo niska, co prowadzi do swoistej autocenzury – nie korzystamy z naszych wolności w obawie przed naruszeniem prawa. Taka sytuacja nie sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego oraz realizacji prawa do edukacji, wiedzy i kultury.

Pytania Komisji obejmują najważniejsze zagadnienia systemu prawnoautorskiego, takie jak: legalność linkowania, czas obowiązywania majątkowych praw autorskich, ujednolicenie prawa na poziomie europejskim, system wynagradzania twórców, zakres dozwolonego użytku. Niestety, Komisja przygotowała swoje pytania wyłącznie w języku angielskim. Aby ułatwić obywatelom udział w konsultacjach, Fundacja Nowoczesna Polska opracowała polską wersję pytań oraz zestaw jej zdaniem 12 najważniejszych zagadnień wraz z krótkimi wyjaśnieniami.

W wyniku tych konsultacji Komisja Europejska zadecyduje, czy i w jakim kierunku powinny pójść zmiany prawa autorskiego.

Przy podejmowaniu tych decyzji nie może zabraknąć naszego, obywatelek i obywateli, głosu – zróbmy to razem!

 

Odpowiedzieć na pytania i wyrazić swój głos można za pośrednictwem platformy konsultacje.prawokultury.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij