Unia Europejska

„Wyjątkowy brak odpowiedzialności za słowa”. Majmurek o Patryku Jakim

„Patryk Jaki musi pamiętać, że nie jest osobą prywatną” mówił Jakub Majmurek w Poranku Tok FM.

Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej był jednym z gości poniedziałkowego Poranka w TOK FM. Z Dominika Wielowieyską, Pawłem Wrońskim i Bogusławem Chrabotą rozmawiali m.in. o krytycznych słowach Emmanuela Macrona na temat Polski i komentarzach ministra Patryka Jakiego po tragedii w Rimini.

Sutowski: Macron pokazał, że Grupa Wyszehradzka i jej wspólny interes to fikcja

Prezydent Francji skrytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz łamanie zasad praworządności w Polsce. Prowadząca Dominika Wielowieyska stwierdziła, że Macron promuje wizję Europy, która mogłaby budzić sprzeciw Polaków, ze względu na stwierdzenie, że Polacy zabierają pracę Francuzom. „Granie na egoizmach narodowych omija nas w rozmowach, jeśli chodzi o dyrektywę dotyczącą pracowników delegowanych (…)”  –  mówiła Wielowieyska.

Zdaniem Jakuba Majmurka sprawa jest bardzo skomplikowana.

„Macron podejmuje ruchy, które mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia nie tylko rządu Prawa i Sprawiedliwości”. W opinii Majmurka Emmanuel Macron był jednym z najbardziej pro-europejskich kandydatów . Jednak Europa, którą obecny prezydent Francji ma na myśli, to nie do końca cały Stary Kontynent. To przede wszystkim Europa sfery euro, Europa Zachodnia, Europa karolińska. Europa Wschodnia to swojego rodzaju „balast”, który nadal chce się izolować od głównego, europejskiego nurtu. Należy Europie Wschodniej pozwolić na tę izolację i umożliwić krajom Europy Zachodniej dalszą, wspólną integrację.

Majmurek odniósł się również do kwestii pracowników delegowanych – tematu który we Francji wciąż budzi ogromne kontrowersje oraz silne społecznie emocje – według niego mocno przesadzone w stosunku do ich znaczenia na francuskim rynku pracy i francuskiej gospodarki. „Mamy tutaj do czynienia z taką grą Macrona na rynek polityczny wewnętrzny. Próbując wyrównać płacę, jaką dostają pracownicy delegowani (…) drugą ręką przeprowadza, a raczej próbuję przeprowadzić bardzo liberalną reformę francuskiego kodeksu pracy(…)” – podsumował Jakub Majmurek.

W dalszej części rozmowy Jakub Majmurek odniósł się do fragmentu homilii prymasa Wojciecha Polaka dotyczącej porządku i ładu społecznego oraz poszanowania dla ładu konstytucyjnego oraz fragmentu wywiadu z abp. Stanisławem Gądeckim. „Sytuacja w której kościół bardzo aktywnie będzie występował jako siła krytykująca PiS otwarcie raczej nie wydaje mi się prawdopodobna (…), jeśli już będą to różnego rodzaju zakulisowe oddziaływania ” – powiedział publicysta Krytyki Politycznej.

Trzecia i ostatnia część dyskusji poświęcona była tragedii, która miała miejsce w Rimini oraz kontrowersyjnych postów opublikowanych na ten temat przez posła Patryka Jakiego. „Uderza wyjątkowy brak odpowiedzialności za słowa. Patryk Jaki musi pamiętać, że nie jest osobą prywatną, a jego wpisy w mediach społecznościowych mają charakter publiczny. Jego słowa mogą uderzyć nie tylko w niego samego, ale również w Polskę” – tłumaczył Jakub Majmurek.

Źródło: Tok FM. Opracowała Natalia Kopańska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij