Podcasty, Unia Europejska

Imigranci cały czas przybywają do Europy [podcast]

O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką z SGH i Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Ciepłe wybrzeża Włoch, Malty i Grecji znów znalazły się w centrum zainteresowania Europejczyków z powodu spektakularnego napływu migrantów. A to za sprawą kilku statków organizacji pozarządowych, które po wyłowieniu z Morza Śródziemnego migrantów próbowały dostać się do europejskich portów, ale nie dostały na to zgody od lokalnych władz.

Sukces UE okupiony jest ogromnym cierpieniem

czytaj także

Z drugiej strony Unia wprowadziła wiele rozwiązań, które mają zapobiec powtórce wydarzeń z 2015 roku. Liczba przybywających do Europy od 2015 roku spada dzięki nieformalnej umowie z Turcją, a także wzmocnieniu straży granicznej. Ciężar migracji jest dzielony między kraje członkowskie poprzez mechanizm relokacji.

Kiedy solidarność jest przestępstwem

czytaj także

O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Podcast Adama Ostolskiego i Mateusza Lufta.

Na zdjęciu: Uchodźcy dopływają na wyspę Lesbos. Fot. domena publiczna

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco