Podcasty, Unia Europejska

Imigranci cały czas przybywają do Europy [podcast]

O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką z SGH i Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Ciepłe wybrzeża Włoch, Malty i Grecji znów znalazły się w centrum zainteresowania Europejczyków z powodu spektakularnego napływu migrantów. A to za sprawą kilku statków organizacji pozarządowych, które po wyłowieniu z Morza Śródziemnego migrantów próbowały dostać się do europejskich portów, ale nie dostały na to zgody od lokalnych władz.

Sukces UE okupiony jest ogromnym cierpieniem

czytaj także

Z drugiej strony Unia wprowadziła wiele rozwiązań, które mają zapobiec powtórce wydarzeń z 2015 roku. Liczba przybywających do Europy od 2015 roku spada dzięki nieformalnej umowie z Turcją, a także wzmocnieniu straży granicznej. Ciężar migracji jest dzielony między kraje członkowskie poprzez mechanizm relokacji.

Kiedy solidarność jest przestępstwem

czytaj także

O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Podcast Adama Ostolskiego i Mateusza Lufta.

Na zdjęciu: Uchodźcy dopływają na wyspę Lesbos. Fot. domena publiczna

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij