Podcasty, Unia Europejska

Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? [podcast]

Kiedyś internet postrzegano jako przestrzeń nieskrępowanej i ciągle poszerzającej się wolności, dziś podłączona do sieci jednostka coraz częściej traktowana jest jako obiekt inwigilacji, a przede wszystkim źródło karmiących algorytmy danych osobowych, z których można generować zyski. Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności?

Spory między państwami europejskimi, takimi jak Francja czy Polska a USA, o podatek cyfrowy, kontrowersje wokół przyjętej w ubiegłym roku dyrektywy o prawach autorskich, problemy profilowania i ochrony danych, dylematy związane z poszukiwaniem równowagi między wolnością słowa a ochroną przed dezinformacją i mową nienawiści, nadzieje i obawy wiązane z rozwojem sztucznej inteligencji – tematy związane z internetem i cybergospodarką nie schodzą z politycznej agendy.

Kiedyś internet postrzegano jako przestrzeń nieskrępowanej i ciągle poszerzającej się wolności, dziś podłączona do sieci jednostka coraz częściej traktowana jest jako obiekt inwigilacji, a przede wszystkim źródło karmiących algorytmy danych osobowych, z których można generować zyski.

Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? O wyzwaniach związanych z regulacją nowej rzeczywistości cyfrowej w Podcaście Krytycznym opowiada Michał Boni, dawniej m.in. minister cyfryzacji i europoseł, dziś ekspert Centrum Martensa i wykładowca Uniwersytetu SWPS. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.

Fot. Veni Markovski CC BY-SA 3.0

***

Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco