Podcasty, Unia Europejska

Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? [podcast]

Kiedyś internet postrzegano jako przestrzeń nieskrępowanej i ciągle poszerzającej się wolności, dziś podłączona do sieci jednostka coraz częściej traktowana jest jako obiekt inwigilacji, a przede wszystkim źródło karmiących algorytmy danych osobowych, z których można generować zyski. Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności?

Spory między państwami europejskimi, takimi jak Francja czy Polska a USA, o podatek cyfrowy, kontrowersje wokół przyjętej w ubiegłym roku dyrektywy o prawach autorskich, problemy profilowania i ochrony danych, dylematy związane z poszukiwaniem równowagi między wolnością słowa a ochroną przed dezinformacją i mową nienawiści, nadzieje i obawy wiązane z rozwojem sztucznej inteligencji – tematy związane z internetem i cybergospodarką nie schodzą z politycznej agendy.

Kiedyś internet postrzegano jako przestrzeń nieskrępowanej i ciągle poszerzającej się wolności, dziś podłączona do sieci jednostka coraz częściej traktowana jest jako obiekt inwigilacji, a przede wszystkim źródło karmiących algorytmy danych osobowych, z których można generować zyski.

Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? O wyzwaniach związanych z regulacją nowej rzeczywistości cyfrowej w Podcaście Krytycznym opowiada Michał Boni, dawniej m.in. minister cyfryzacji i europoseł, dziś ekspert Centrum Martensa i wykładowca Uniwersytetu SWPS. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.

Fot. Veni Markovski CC BY-SA 3.0

***

Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij