Serwis klimatyczny

Uchodźcy klimatyczni? Możemy temu zapobiec

Jak pomóc ludziom w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

– Im więcej wiemy o historii zmian klimatu, tym bardziej widzimy, że w historii cywilizacji rewolucje, upadki dynastii czy wojny zdarzały się w czasach susz. W czasach, kiedy były kłopoty z uprawą pól – mówi Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. – Jeśli taka zależność okaże się prawdziwa, powinniśmy spodziewać się jeszcze wielu konfliktów zbrojnych w tym roku.

– Prognozy dotyczące zmian klimatu wskazują na to, że w przyszłości możemy spodziewać się większej liczby uchodźców. Będą to tak zwani uchodźcy klimatyczni – dodaje Marcin Gerwin, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. – Ale to nie jest tak, że te zmiany są nieuchronne. Cały czas możemy jeszcze ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Jak to zrobić? Zobacz wideo:

Czytaj nasz specjalny serwis o szczycie klimatycznym w Paryżu: relacje / komentarze / analizy / filmy / infografiki

**

Film powstał w ramach projektu Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych.

Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Projekt finansowany w ramach programu Kultura Unii Europejskiej.

www.krytykapolityczna.pl | www.politicalcritique.org | www.globalweatherstations.com

 

**Dziennik Opinii nr 335/2015 (1119)

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco