Serwis klimatyczny

Uchodźcy klimatyczni? Możemy temu zapobiec

Jak pomóc ludziom w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

– Im więcej wiemy o historii zmian klimatu, tym bardziej widzimy, że w historii cywilizacji rewolucje, upadki dynastii czy wojny zdarzały się w czasach susz. W czasach, kiedy były kłopoty z uprawą pól – mówi Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. – Jeśli taka zależność okaże się prawdziwa, powinniśmy spodziewać się jeszcze wielu konfliktów zbrojnych w tym roku.

– Prognozy dotyczące zmian klimatu wskazują na to, że w przyszłości możemy spodziewać się większej liczby uchodźców. Będą to tak zwani uchodźcy klimatyczni – dodaje Marcin Gerwin, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. – Ale to nie jest tak, że te zmiany są nieuchronne. Cały czas możemy jeszcze ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Jak to zrobić? Zobacz wideo:

Czytaj nasz specjalny serwis o szczycie klimatycznym w Paryżu: relacje / komentarze / analizy / filmy / infografiki

**

Film powstał w ramach projektu Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych.

Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Projekt finansowany w ramach programu Kultura Unii Europejskiej.

www.krytykapolityczna.pl | www.politicalcritique.org | www.globalweatherstations.com

 

**Dziennik Opinii nr 335/2015 (1119)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij