Newsletter KP

Zapnijcie pasy. Zaczął się rok 2020 [Newsletter KP]

Świat z zapartym tchem przygląda się sytuacji na Bliskim Wschodzie. Putin doskonale rozgrywa słabości polskiej polityki zagranicznej, a to przecież dopiero początek nowego roku. Czy pamiętacie jeszcze, co działo się w roku 2019? − pisze Agnieszka Wiśniewska.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już w czwartek. W tym tygodniu newsletter przygotowała Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna witryny Krytyki Politycznej. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

Zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego stało się iskrą zapalną. A teren podlany jest − metaforycznie i nie − ropą, kipi emocjami i konfliktami. W pogrzebie Sulejmaniego udział wzięło niemal milion osób.

O tym, kim był Sulejmani i co oznacza jego śmierć pisze Tomasz Larczyński. Tomek wyjaśnia, że USA „dało ajatollahom symbol, męczennika, bohatera – coś, czego Islamska Republika nie miała od dawna, bo żyjący przywódcy to przecież w oczach społeczeństwa tylko skorumpowani biurokraci”.

Zabójstwo Sulejmaniego to prezent od Trumpa dla ajatollahów

W czasie, kiedy na Bliskim Wschodzie tyka bomba, polskie władze zajmują się głownie tym, że Putin nas obraził, a Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, bo też czuje się urażony. Podczas Światowego Forum Holokaustu, głos zabiorą przywódcy Izraela, Niemiec oraz czterech zwycięskich mocarstw. A że Andrzejowi Dudzie głosu zabrać nie dadzą, więc nie jedzie. „Choćby Andrzej Duda stanął na głowie, w Izraelu nikt Polsce głosu nie udzieli – z jednego prostego powodu” pisze Jan Grabowski. Jakiego?

Duda nie ma żadnej moralnej legitymacji do przemawiania w Yad Vashem

Rok 2020 ma jak widać mocne wejście, ale warto z roku poprzedniego zapamiętać kilka wydarzeń i spraw, a może warto wyciągnąć kilka lekcji. Jedną z nich będzie zadanie domowe, które ma do odrobienia polska polityka, czyli odpowiedź na pytanie zadane przez Michała Sutowskiego w jego podsumowaniu roku 2019. To pytanie usłyszą wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta.

Rok 2019: Anty-PiS umarł, niech żyje… No właśnie, co?

W polityce światowej, obok wspomnianych wyżej pytań o Bliski Wschód, ważne będą pytania o zmiany klimatyczne. Australia płonie. W zeszłym roku płonęły Amazonia i Syberia. Rok 2019 był rokiem, w którym nie dało się już nie zauważać zmian klimatycznych, choć oczywiście są tacy, co nadal je ignorują. Najważniejsze wydarzenia na świecie roku minionego przypomniała Kaja Puto, a najważniejsze protesty opisał Jan Rojewski.

Oto 5 najważniejszych wydarzeń na świecie w tym roku

Rok 2019 wiele z nas zapamięta jednak głównie jako rok, w którym Olga dostała Nobla. Liczyliśmy na to od lat, zaklinaliśmy rzeczywistość, zakładaliśmy się, że na pewno, tylko nie wiadomo kiedy. Olga Tokarczuk to wyjątkowa postać dla środowisk lewicowych, otwartych, walczących o prawa zwierząt, o równość. „Zalew obrazów przemocy, głupoty, okrucieństwa, mowy nienawiści, rozpaczliwie równoważone są przez wszelkie „dobre wiadomości”, ale nie są one w stanie ujarzmić dojmującego wrażenia, które trudno jest nawet zwerbalizować: Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym się zewsząd niepokojem” mówiła w wystąpieniu Noblowskim Olga. Kinga Dunin twierdzi, że to wystąpienie, ten esej zatytułowany Czuły narrator to najważniejsze wydarzenie sezonu.

Duma, duma, nasz Polak został papieżem! Rok 2019: rok Olgi

Podsumowujący rok 2019 w kulturze Jakub Majmurek oczywiście też pisze o Oldze. Zestawia ją z… Wiedźminem. To drugi sukces rodzimej literatury. Netflix zrobił serial, co prawda bardziej inspirowany falą popularności gry niż książek Sapkowskiego, ale ta fala akurat podnosi wszystkie łodzie, więc i literacka opowieść o Wiedźminie zyskała nowych czytelników.

„Wiedźmin” i Tokarczuk, czyli przyjemność słuchania i opowiadania historii

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dodali do podsumowań czegoś, co jednych ubawi po pachy, a innych wkurzy potwornie. Jest to autorskie podsumowanie Jasia Kapeli. Miłej lektury!

10 najbardziej dziaderskich tekstów 2019 roku

„Tenis, basen, siłownia… wszyscy po robocie tak bardzo zajęci, że nie ma z kim rewolucji zrobić”. Plawgo i Pyrka narysowali kiedyś ten obrazek. Mnie do dziś bawi. Teraz trafił na krytyczne koszulki. Jednej tylko rzeczy nie rozumiem: czemu na stronie te koszulki nazywają się „SOJOWE LATTE”, chociaż na obrazku jak wół chłop siedzi przy flaszce wódki…

https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/t-shirt-rewo-damska-818

**
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij