Kraj

Straszenie nie działa – zacznijmy tworzyć racjonalne prawo narkotykowe

Drogie panie posłanki i drodzy panowie posłowie przestańcie się kierować mitami w kreowaniu prawa, zacznijcie kierować się wiedzą i mądrością.

W poniedziałek 31 marca 2014 roku w polskim Sejmie odbyła się konferencja prasowa Na świecie dekryminalizacja narkotyków staje się faktem. Towarzyszyła jej polska premiera raportu Cicha rewolucja – dekryminalizacja narkotyków na świecie. Raport ten, który jako pierwsza wydała i opracowała brytyjska organizacja Release, jest publikacją, która precyzyjnie opisuje zmiany w polityce narkotykowej, jakie zaszły w ostatnich latach – w tym kwestie legalizacji narkotyków i odstępowania od karania za ich posiadanie.

W konferencji udział wzięli: poseł Ryszard Kalisz, muzyk Tomasz Lipiński, prawnik dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji praw Człowieka, terapeuta uzależnień Paweł Siłakowski oraz Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Uczestnicy konferencji odnieśli się przede wszystkim do obowiązujących zapisów prawa narkotykowego w naszym kraju.

Stan prawny, który dziś obowiązuje w Polsce niezależnie od nowelizacji z roku 2011 jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie – mówił Ryszard Kalisz. – W krajach, które prowadzą racjonalną politykę antynarkotykową dokonuje się dekryminalizacji narkotyków – miękkich jak i twardych – podkreślał.

Poseł Kalisz wspomniał o tym, że dekryminalizacja została wprowadzona choćby w Czechach w 2010, Estonii w 2002 czy Portugalii w 2001. Mówił także o zmianach w Urugwaju oraz w stanie Kolorado w USA, gdzie zalegalizowano sprzedaż i konsumpcję marihuany.

Tymczasem w Polsce każdej osobie, która posiada małe ilości na własny użytek grozi kara więzienia do lat 3. Problemu tego nie rozwiązała nowelizacja z 2011 roku, która pozwala prokuratorowi na odstąpienie od ścigania w momencie, gdy dana osoba posiadała nieznaczne ilości narkotyku na własny użytek.

Okazało się, że dzisiaj mamy kryzys prokuratury, bo prokuratorzy się boją – dodał Ryszard Kalisz. – Jeżeli się okazuje, że w niektórych województwach takich umorzeń na rok jest kilkanaście świadczy to o tym, że prokurator dużo bardziej woli skierować akt oskarżenia do sądu, wtedy w prostej sprawie może być sukces, niż po prostu umorzyć – podkreślił.

Problemem w tym wypadku jest bowiem brak tabeli wartości granicznych, która precyzyjnie określałaby, czym jest „nieznaczna” ilość posiadanych narkotyków na własny użytek. Takie tabele z powodzeniem stosowane są w wielu krajach europejskich. I to one precyzują, jaka ilość posiadanego narkotyku jest przestępstwem a jaka jedynie wykroczeniem (przykładowe tabele znajdują się w opublikowanym raporcie). Ale w Polsce takie narzędzie, choć potrzebne, nie istnieje.

Byliśmy w kilku prokuraturach, wszyscy prokuratorzy nam to mówili: proszę państwa wprowadźcie konkretne normy, konkretne przepisy, które mówią ile to jest nieznaczna ilość, jakiego konkretnie środka – podkreślał dr Piotr Kładoczny.

Gość specjalny konferencji, Tomasz Lipiński, muzyk i artysta związany wcześniej z zespołami TILT i Brygada Kryzys podkreślił, że obecne prawo narkotykowe w Polsce tworzone jest na mitach. – Przesądem jest pogląd, że narkotyki to jest coś, co dotyczy marginesu społecznego czy bardzo młodych ludzi, którzy dążą w kierunku tego marginesu. To jest nieprawda. Dzisiaj, w drugiej dekadzie 21 wieku, narkotyki to jest coś, z czym się zetknie każdy młody człowiek, w każdym miejscu w Polsce. Jeśli tak jest to ci młodzi ludzie, którzy wchodzą w życie muszą być na to przygotowani. Czy obowiązujące prawo przygotowuje ich? Nie. Ono ich straszy i oczywiście straszy ich nieskutecznie, bo strachem się wychowywać nie da – podkreślał Lipiński.

Tę myśl rozwinął Paweł Siłakowski, terapeuta uzależnień: – Sytuacja karania za substancje psychoaktywne spowodowała coś, co było do przewidzenia. Otóż na rynku pojawiły się substancje, które same w sobie są legalne. I – co najgorsze – są to środki, które można także kupić droga legalną. Odniósł się w ten sposób do zjawiska dopalaczy i podobnych im substancji.

Zacznijmy tworzyć prawo, które opiera się o wyniki tego, jak działało to prawo dotychczas – podkreślał Tomasz Lipiński. – Drogie panie posłanki i drodzy panowie posłowie przestańcie się kierować mitami w kreowaniu prawa, zacznijcie kierować się wiedzą i mądrością.

Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej na zakończenie konferencji podała dane statystyczne prezentujące działanie obecnego prawa: – Co 3 minuty w Polsce ktoś zostaje zatrzymany z powodu podejrzenia posiadania nielegalnych substancji psychoaktywnych. Rocznie jest 30 tysięcy takich osób z czego większość to nie przestępcy, ale młodzi ludzie, eksperymentujący z narkotykami czy osoby uzależnione. Takie nieskuteczne prawo kosztuje polskie państwo 80 milinów złotych rocznie.


Raport Cicha rewolucja do pobrania z działu Biblioteka lub na stronie internetowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Streaming z debaty dostępny pod linkiem na stronach Sejmu RP.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij