Edukacja

Węgierskie marzenie o państwie wolnym od narkotyków

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich Węgry wciąż preferują podejście „zero tolerancji dla użytkowników narkotyków”.

Rząd Węgier przyjął nową „narodową strategię antynarkotykową”, której celem jest kompletne wyeliminowanie narkotyków do 2020 r. Dokument ma nazwę Czysta Świadomość, Trzeźwość i Walka z Przestępczością Narkotykową i był kilkakrotnie krytykowany przez profesjonalne organizacje za moralizatorskie podejście i ideologicznie naładowany język. W 2010 r. rząd odrzucił pragmatyczną i postępową narodową strategię narkotykową przyjętą przez poprzednią administrację, mimo że cieszyła się ona szerokim poparciem organizacji pozarządowych.

Naszym celem są Węgry wolne od narkotyków – powiedział Istvan Simicskó, Sekretarz Stanu, 26 czerwca podczas Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych – Jesteśmy tego świadomi z powodu trendów widocznych na Węgrzech i na świecie. Cel może wydawać się nierealny, ale nie możemy poddać się w dążeniach, by życie przyszłych pokoleń było całkowicie wolne od narkotyków.

Od 1 lipca wszedł w życie nowy kodeks karny na Węgrzech, z bardziej surowymi karami wymierzonymi w ludzi, którzy używają narkotyków. Wcześniej osoby zatrzymane z nielegalnymi substancjami na własny użytek mogły wziąć udział w półrocznym programie terapeutycznym, który był alternatywą dla sankcji karnych. Nowa ustawa ograniczą tę możliwość: aresztowany więcej niż raz na przestrzeni dwóch lat przestaje kwalifikować się będzie do leczenia alternatywnego. Specjalne regulacje łagodzące w stosunku do osób uzależnionych zostały zniesione. Poza tym zostały wprowadzone bardziej surowe kary w stosunku do osób, które używają narkotyków w szkołach lub innych placówkach edukacyjnych.

Społeczności najbardziej dotknięte nowym prawem to najbardziej marginalizowani użytkownicy narkotyków, którzy zwykle są aresztowani przez policję – powiedział Peter Sarosi, Dyrektor Programu Polityki Narkotykowej w HCLU – Jeśli osoba używająca narkotyków jest biedna, uzależniona i należy do mniejszości romskiej, to ma duże szanse być uwięzionym. Węgry mają jeden z najbardziej przepełnionych systemów penitencjarnych w Europie, ale teraz spodziewamy się większej ilości osób trafiających do więzienia wśród grup najbardziej narażonych.


Tekst na podstawie artykułu z Drugreportera.

Tłumaczenie i opracowanie Przemek Hirniak.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij