Świat

Stany Kolorado i Waszyngton legalizują marihuanę

Kolorado i Waszyngton tworzą historię, stając się pierwszymi stanami w USA, które będą regulować obrót i kontrolować fiskalnie marihuanę jak alkohol. W Massachusetts dopuszczono ją do zastosowań medycznych.

Kolorado i Waszyngton stały się nie tylko pierwszymi stanami w Ameryce, ale przede wszystkim pierwszymi podmiotami politycznymi na świecie, które zaakceptowały regulację, opodatkowanie i kontrolowanie obrotem marihuany podobnie jak alkoholem.

Drug Policy Alliance oraz jego ramię wyborcze, Drug Policy Action, ściśle współpracowały z lokalnymi i krajowymi sojusznikami w projektowaniu inicjatyw, budowaniu koalicji i pozyskiwaniu funduszy.

Zwycięstwo w stanach Kolorado i Waszyngton mają historyczne znaczenie nie tylko dla Amerykanów, ale również dla wszystkich krajów debatujących nad przyszłością zakazywania marihuany. To obecnie sprawa głównego nurtu, z obywatelami mniej lub bardziej podzielonymi w tej kwestii, ale w coraz większym stopniu skłonnymi popierać odpowiedzialne regulacje niż nieefektywną politykę prohibicyjną.

Inicjatywa Kolorado i Waszyngtonu zainspirowała różne koalicje obejmujące tradycyjnych reformatorów polityki narkotykowej, organy ścigania, zwolenników odpowiedzialności fiskalnej, główne organizacje ochrony praw człowieka, oraz ludzi z całego spektrum politycznego. Kampania w stanie Waszyngton zyskała siłę i legitymację z bezprecedensową liczbą adnotacji przez wybranych urzędników, jak również byłych i obecnych funkcjonariuszy organów ścigania

Reforma polityki narkotykowej związanej z marihuaną jest nadal problemem, gdy to ludzie prowadzą za sobą polityków, ale stan Waszyngton pokazał, że wielu polityków zaczyna ich doganiać. Godne uwagi było również milczenie urzędników administracji Obamy, którzy dwa lata temu wypowiadali się przeciwko tzw. 19 Propozycji Kalifornii (projekt legalizujący konsumpcję, uprawę i posiadanie marihuany w stanie Kalifornia, odrzucony w referendum w 2010 r. – przyp. red.), ale powstrzymują się od interwencji w tym roku. To dobrze wróży perspektywom obu stanów w realizacji ich nowego prawa bez zbędnej ingerencji przepisów federalnych.

Nigdy wcześniej poparcie dla legalnej marihuany nie było tak powszechne. W poprzednim roku sondaż Gallupa po raz pierwszy wykazał, że 50 procent Amerykanów jest za legalizacją marihuany, a 46 jest przeciwko. Publiczne wsparcie dla legalizacji marihuany zmieniło się znacznie w ciągu ostatnich dwóch dekad – zwłaszcza w ciągu ostatnich pięciu lat – większość to 18 – 49 latkowie, liberałowie, umiarkowani, Niezależni, Demokraci, wyborcy w stanach zachodnich i wschodnich oraz środkowego zachodu. W ostatnim tygodniu roczny Raport FBI o Przestępczości wykazał, że policja dokonała 757 969 aresztowań w 2011 r. za przestępstwa związane z marihuaną. 86 procent z nich to aresztowania wyłącznie za posiadanie. Połowę zatrzymań związanych z narkotykami stanową zatrzymania za marihuanę.

Inne propozycje reform były również w Kalifornii i Massachusetts. Propozycja 36, która ma znacznie zreformować  osławione prawo „Trzech uderzeń” ma przejść przez szeroki margines. Idąc dalej, Kalifornijczycy skazani za trzecie przestępstwo bez użycia przemocy – włączając w to naruszenia prawa antynarkotykowego – nie będą więcej otrzymywać 25 – letnich wyroków pozbawienia wolności. Drug Policy Actrion Issues PAC była jednym z głównych finansowych darczyńców w kampanii na rzecz Propozycji 36. Tymczasem Massachusetts stał się 18 stanem USA od 1996 roku legalizującym marihuanę w celach medycznych.

Przełożył Przemek Hirniak
Ethan Nadelmann jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Drug Policy Alliance Network, jednej z najważniejszych amerykańskich organizacji promujących inne podejście do polityki narkotykowej niż „wojna z narkotykami”. Nadelmann urodził się w Nowym Jorku, skończył stosunki międzynarodowe na London School of Economics, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych Harvardu. W latach 1987-1994 wykładał na Uniwersytecie Princeton.

Drug Policy Alliance Network promuje politykę narkotykową opartą na nauce, zdrowiu publicznym i prawach człowieka. Nazwany przez miesięcznik „Rolling Stone” pionierem reformy polityki narkotykowej, Ethan Nadelmann jest uważany za najważniejszego rzecznika zmian w polityce narkotykowej USA.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij