PS On Air

Czy to już koniec Zachodu? Mark Leonard w programie „PS On Air”

mark-leonard

John Andrews do dyskusji o sytuacji politycznej na świecie zaprosił publicystów: Leonarda Maisano z Il Sole 24 Ore i Sławomira Sierakowskiego z Krytyki Politycznej. Na pytania odpowiada Mark Leonard, szef Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (www.ecfr.eu).

Sławomir Sierakowski: Czy nastąpi koniec Zachodu? Wszyscy już wiemy, jakie są zagrożenia, ale czy wiemy, jak się im przeciwstawić?

 

John Andrews: Czy fala populizmu będzie nadal wzbierać, czy już się przełamała?

 

Sławomir Sierakowski: Czy w opartej na jednostkach polityce dojdzie do konfliktu dwóch macho: Trumpa i Putina?

 

John Andrews: Czy polityka Trumpa wobec Chin to największe zagrożenie tej prezydentury?

 

John Andrews: Jak będą wyglądały relacje USA z Rosją?

 

Leonardo Maisano: Donald Trump-Theresa May, jaka to będzie relacja?

 

Mark Leonard: Obama jest częściowo ojcem sukcesu Trumpa, polityka identyfikacji doprowadziła do obecnej sytuacji zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii.

 

Leonardo Maisano: Co dla Theresy May jest ważniejsze: partia czy państwo?

 

Leonardo Maisano: Czy Wielka Brytania jest w stanie przetrwać następstwa Brexitu: dumping fiskalny i wojnę handlową z Europą?

 

Sławomir Sierakowski: Czy zagrożenie, że Wielka Brytania stanie się sąsiadującym z Unią Europejską rajem podatkowym, jest realne?

 

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

  1. Oglądając tę rozmowę można od razu zobaczyć różnicę pomiędzy polskimi elitami (Sławomir Sierakowski) i elitami globalnymi (Mark Leonard). Sławomir Sierakowski jest poważny i zatroskany, a pan Leonard rozluźniony i ubawiony. Dla nas Trump, Brexit to poważne zagrożenia, a dla Marka Leonarda, to kolejna odsłona politycznego performance. Jeśli coś można wnioskować o geopolityce z tej “mowy ciała” to to, że nieodwołalnie jesteśmy na peryferiach. Fakt niby znany, ale czy w pełni uświadamiany? Uświadamiany fizycznie, nie tylko intelektualnie. Mark Leonard używa modnego ostatnio w anglosaskim dyskursie terminu “embodiment”. Chcesz wiedzieć gdzie jesteś – obserwuj uważnie swoje ciało. Ciało nigdy nie kłamie.

  2. Koniec Zachodu to będzie jak ogłoszą tam kalifat i pomysł wcielą w życie.

Zamknij