Podcasty

Rolnicy na granicy. Wojna w Ukrainie w cieniu polskich protestów

Druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przeszła w Polsce w cieniu protestów rolników, którzy blokują granicę polsko-ukraińską. To już kolejna grupa zawodowa po przewoźnikach, która wykorzystuje blokadę granicy jako sposób nacisku na rząd i wymuszenie korzystnych dla siebie decyzji.

Postulaty polskich rolników nie dotyczą jedynie ograniczenia importu produkcji rolnej z Ukrainy, na którą Polska nałożyła embargo jeszcze w kwietniu ubiegłego roku. Blokując transport towarów pomiędzy krajami, postulują także odrzucenie unijnego Zielonego Ładu. Do rolników dołączają kolejne grupy protestujących: myśliwi, pszczelarze, NSZZ Solidarność.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

W naszym podcaście łączymy się na początku z reportażystką i wolontariuszką Kateryną Pryszczepą, która opowie nam z ukraińskiej perspektywy o doświadczeniach z przejść granicznych. Rolnicze protesty, pomimo deklaracji organizatorów, negatywnie wpływają na płynność dostaw towarów niezbędnych na froncie, a więc realnie przekładają się na zwiększenie śmiertelności ukraińskich żołnierzy.

Przyjrzymy się również bliżej dyskursowi wypracowanemu wokół rolniczych blokad. Narracja o zatrutym jedzeniu, które podstępnie zalewa Polskę, trafiając niepostrzeżenie na stoły niczego nieświadomych polskich konsumentów, to niepokojąco populistyczna opowieść, której korzeni George Monbiot szuka w XX-wiecznych totalitaryzmach.

W Ukrainie nie ma bezpiecznych miejsc. Do niektórych rakiety lecą tylko trochę dłużej [rozmowa]

My proponujemy mówienie o tym, co się dzieje pomiędzy Polską i Ukrainą w kategoriach granicyzacji. Rozumiemy to pojęcie jako pewien dyskurs, w którym nadrzędną wartością jest szczelność granicy, stojąca w hierarchii wyżej niż prawo. To dyskurs wypracowany przez Prawo i Sprawiedliwość podczas kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, przejęty obecnie i twórczo rozwijany przez nową ekipę rządzącą i prawicowe organizacje społeczne na innej wschodniej granicy Polski. Granicyzacja jest bowiem silnie wpisana w geografię. Obowiązek szczelności dotyczy wschodniej granicy, bo to stamtąd tradycyjnie przychodzi zagrożenie dla narodu polskiego. Tymczasem nasza północna granica, dzieląca nas od rosyjskiego agresora, pozostaje bodaj najspokojniejszą granicą zewnętrzną w Unii Europejskiej.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij