Podcasty

Jak koronawirus zmienił unijne negocjacje budżetowe [podcast]

Pandemia koronawirusa i oczekiwany kryzys gospodarczy skłoniły ważnych aktorów w polityce Unii Europejskiej do zrewidowania swoich poglądów na temat budżetu.

Pandemia koronawirusa i oczekiwany kryzys gospodarczy skłoniły ważnych aktorów w polityce Unii Europejskiej do zrewidowania swoich poglądów na temat budżetu. Niemcy i Francja ogłosiły poparcie dla pakietu stymulacyjnego w wysokości 500 mld euro, sfinansowanego ze wspólnego długu, który w imieniu całej Unii miałaby zaciągnąć Komisja Europejska. Wkrótce potem sama Komisja wyszła z jeszcze ambitniejszą propozycją pakietu w wysokości 750 mld euro. Niektórzy mówią o wielkim przełomie, inni studzą nastroje, podkreślając, że przed nami trudne negocjacje, a nawet jeśli zakończą się sukcesem, to mówimy o rozwiązaniu tymczasowym, na cztery lata, potem zaś sprawy mają wrócić do zwyczajnego biegu.

W Podcaście Krytycznym rozmawiamy z Martą Makowską, ekspertką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o tym, co pandemia zmieniła w negocjacjach budżetowych, czego dotyczą główne punktu sporne, o co gra Polska i jakie są szanse na wprowadzenie wspólnych ogólnoeuropejskich podatków.

Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.

***

Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco