Podcasty

Czy Polacy są rasistami? Czy żyjemy w faszystowskim państwie?

Przed spotkaniem z Jasonem Stanleyem, które Sławomir Sierakowski poprowadzi w przyszłym tygodniu w warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej, Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają (między innymi) o jego książce „Jak działa faszyzm?”.

Jason Stanley w swoim eseju Jak działa faszyzm pokazuje dziesięć cech faszystowskiego państwa. Warto zrobić sobie test, żeby zobaczyć, gdzie na tej skali jesteśmy obecnie w Polsce. A już 19 października będzie możliwość posłuchania autora na żywo. Sławomir Sierakowski porozmawia z Jasonem Stanleyem w naszej warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej przy Jasnej 10.

Czy jesteśmy rasistami? My, czyli naród, który sam był ofiarą rasizmu pod zaborami, nigdy nie miał kolonii, a mniejszości koegzystują u nas bez większych napięć. W reportażu antropologiczno-historycznym, Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie Agnieszka Kościańska i Michał Petryk rozwiewają nasze wątpliwości.

Na koniec naszej rozmowy wracamy do dwudziestolecia międzywojennego i książki Gotowi na przemoc Pawła Brykczyńskiego, historycznego reportażu o wydarzeniach grudniowych z 1922 roku. Zabójstwo Gabriela Narutowicza zmieniło nasz naród. I to zupełnie w inny sposób, niż pamiętamy.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Krew, smród i łzy [Prawo Spurek]

Rura na miarę naszych możliwości

Życie na kredycie. Rozmowa z Mikołajem Lewickim

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij