Co się kryje pod tęczową flagą?

Postępowi „dziadersi” już wiedzą – tęcza to symbol społeczności LGBTQ+. Ale podczas Parady Równości ze zdumieniem przekonują się, że flag, kolorów i możliwości jest znacznie, znacznie więcej.
Julia Ikonowicz
Zuzanna Dąbrowska
Parada Równości w Warszawie. Fot. Jakub Szafrański

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły.

Postępowi „dziadersi” już wiedzą – tęcza to symbol społeczności LGBTQ+. Ale podczas Parady Równości ze zdumieniem przekonują się, że flag, kolorów i możliwości jest znacznie, znacznie więcej. Co oznaczają kolory? Jak wygląda queerowa mapa zaangażowania? Kim są ludzie wychodzący na ulice polskich miast, by walczyć o prawo do życia bez zniewolenia? Sprawa nie kończy się na zaimkach i flagach.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER: 

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

W australijskim serialu Secret City jedną z głównych bohaterek jest Kim, transpłciowa kobieta pracująca w służbach specjalnych. Polski Fanfik przebojem wkracza w kulturę masową. Transpłciowa kobieta została właśnie Miss Holandii. Uczymy się poprawności, choć czasem, w zupełnie nieoczekiwanych miejscach, dochodzi do skandali i zderzenia uprzedzeń z nowym obrazem świata, tak jak w konflikcie Daukszewicz–Jacoń.

Pojawiają się jednak głosy – i to także ze strony „postępowej”, o terrorze nowej poprawności, na którą nie mają szans ci, którzy urodzili się za wcześnie. Jak, nie chcąc popełnić błędu, zwracać się do córki przyjaciół, która teraz nazywa się Kamil, a od urodzenia nazywana byłą Kamilą? Jak się nauczyć szacunku, unikać raniących sformułowań i żartów? 

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Nie ma pokolenia 15 października, jest pokolenie Strajku Kobiet

Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij