Fotorelacje

Fotorelacja: Wolności nie spalicie!

Nacjonalistycznej nienawiści, pogardzie i przemocy, my – zwykli ludzie – przeciwstawiamy najsilniejszy oręż jaki mamy – solidarność, współczucie i troskę.

15 listopada w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem „Wolności nie spalicie!” – przeciw terrorowi Marszu Niepodległości. Kilkutysięczny marsz przeszedł spod pomnika Kopernika Traktem Królewskim, Mokotowską do pl. Zbawiciela, pod spaloną 11 listopada tęczę, a później do squatu Przychodnia przy ul. Skorupki.

Kiedy marsz zatrzymał się przy ul. Foksal, Igor Stokfiszewski z Krytyki Politycznej powiedział:

29 października w siedzibie Krytyki Politycznej przy ulicy Foksal, gdzie właśnie się zatrzymaliśmy, podczas wydarzenia organizowanego we współpracy z naszymi przyjaciółmi z „Repliki” i Kampanii Przeciw Homofobii odpalono granat dymny. Drugi ładunek sprawcy zostawili na klatce schodowej, by utrudnić ewakuację uczestnikom spotkania.

Po tym zajściu, podobnie, jak po atakach nacjonalistów na nasze ośrodki i wydarzenia w Łodzi, Gdańsku, we Wrocławiu i innych miastach, otrzymaliśmy wyrazy solidarności i wsparcia, za które – raz jeszcze – pragnę wszystkim z całego serca podziękować.

Chcę wyrazić naszą solidarność z Przychodnią i Syreną – centrami społecznymi zaatakowanymi przez uczestników Marszu Niepodległości 11 listopada tego roku. Wyrażam naszą solidarność ze wszystkimi ludźmi – ofiarami nacjonalistycznej przemocy – której tak wiele ostatnio doświadczamy.

Solidarność jest odruchem, który kazał nam wyjść dzisiaj na ulice Warszawy w sprzeciwie wobec aktów agresji, motywowanych nienawiścią i pogardą. Współczucie jest emocją, która każe nam zatrzymać się w miejscach, gdzie dochodziło ostatnio do przemocy. Troska jest uczuciem, które dziś i zawsze każe nam stawać w obronie nienawidzonych, pogardzanych i bitych.

Nacjonalistycznej nienawiści, pogardzie i przemocy, my – zwykli ludzie – przeciwstawiamy najsilniejszy oręż jaki mamy – solidarność, współczucie i troskę.

To oręż nie do pokonania. Dlatego zwyciężymy.

Czytaj także:

Apel: W obronie tęczowej Polski

Bartłomiej Sienkiewicz, Nie żałuję mocnych słów

Cezary Michalski, Tęcza biało-czerwona

Ewa Łętowska, Nie trzeba zaostrzać prawa, tylko je egzekwować

Jacek Żakowski: Kryzysu społecznego cenzurą się nie rozwiąże

Kinga Dunin, Cały naród rujnuje swoją stolicę

Agnieszka Ziółkowska, Skłot to znaczy dom

Przychodnia i Syrena: Zostajemy tutaj, nie boimy się, będzie nas więcej!

Oświadczenie Kolektywu Syrena

Witold Mrozek, Żądam od mojego państwa

Maciej Gdula, Ta przemoc stała się częścią naszej politycznej rzeczywistości

„Duma, duma, narodowa duma”. Fotorelacja z Marszu Niepodległości

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij