Fotorelacje

Fotorelacja: Okupanci zajmują Pragę

Strzelanie w powietrze, „ukamienowanie” i niszczenie książek. Inicjatywa Martina Konvičky wywołała w niedzielę panikę w Pradze.

Inicjatywa Martina Konvičky zorganizowała w niedzielę na Rynku Staromiejskim w Pradze akcję „Okupanci zajmują Pragę”. Martin Konvička przyjechał na zgromadzenie na wielbłądzie, za nim jechał wojskowy samochód terenowy pełen ubranych w wojskowe stroje mężczyzn, machających czarnymi flagami przypominającymi flagi ISIS. Konvička wyglądał jak iman, jeden z uczestników akcji był w pomarańczowym stroju, w jakim islamiści zabijają swoich więźniów. Swój występ, który miał naśladować atak islamistów, wzbogacili strzałami z replik broni. Świadkowie akcji zaczęli uciekać i próbowali się ukryć przed strzelaniną.

Kolejny elementem happeningu było publiczne niszczenie podręczników, inscenizacja biczowania kobiety z transparentem „Refugees Welcome”. „Kolejną kobietę ukamienowano piłeczkami, które rozdawano widzom, również dzieciom. Jeden z aktorów wziął wielką płytę chodnikową i przez chwilę wyglądało na to, że rzuci nią w kobietę. Powstrzymał go Konvička mówiąc, że trzeba rzucać mniejszymi, aby dłużej cierpiała.” – powiedział jeden ze świadków inscenizacji. Kilkoro innych uczestników ruszyło w kierunku pomnika Jana Husa, udając, że chcą go zniszczyć.

Policja na żądanie magistratu zakończyła happening, zatrzymując jej uczestników. Są oni podejrzewani o próbę wywołania paniki. Inicjatywa Martina Konvičky oskarża o przerwanie akcji prowokatorów ukrytych wśród widzów. Około 17 Martin Konvička został zwolniony z aresztu.

Tekst i zdjęcia pochodzą z portalu A2larm.cz

Tłumaczenie Vendula Czabak.

UCHODZCY-pismo

**Dziennik Opinii nr 235/2016 (1435)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij