Kultura

Nie żyje David Graeber. Antropolog, antykapitalista i autor sloganu „we are the 99%”

David Graeber

„Jeśli nie czytałeś żadnej z jego książek, zrób to teraz i pozwól jego spuściźnie żyć dalej. Spoczywaj w pokoju, Davidzie” – napisał lewicowy intelektualista i dziennikarz „The Guardian” Owen Jones.

Znany działacz i profesor antropologii zmarł niespodziewanie w szpitalu w Wenecji. Poinformowała o tym na Twitterze jego żona Nika Dubrovsky.

David Graeber był profesorem antropologii w London School of Economics i jednym ze sztandarowych współczesnych myślicieli antykapitalistycznych. Jest autorem książek Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat, Utopia regulaminów oraz Praca bez sensu, wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Był znany z zaangażowania aktywistycznego. Brał udział w protestach przeciwko wolnorynkowemu szczytowi Summit of the Americas w 2001 roku oraz Światowemu Forum Ekonomicznemu 2002 w Nowym Jorku. Działał w Global Justice Movement, był też jednym z ważniejszych uczestników ruchu Occupy Wall Street. Ponoć to on wymyślił słynne hasło o „99 procentach”.

David Graeber urodził się w 1961 roku. Dorastał w Nowym Jorku w rodzinie amerykańskich Żydów. Po studiach i doktoracie obronionym na Uniwersytecie w Chicago rozpoczął pracę na Uniwersytecie Yale. Według pisma „The Rolling Stone” Graeber stracił pracę na uczelni przez swoje radykalne poglądy i aktywizm.

Od 2006 roku pracował w Wielkiej Brytanii. W 2013 objął profesurę na London School of Economics.

Aż do śmierci pozostawał aktywny w mediach społecznościowych. 28 sierpnia w filmie na YouTubie Graeber mówił, że nie czuł się najlepiej w ostatnim czasie, ale zaczyna czuć poprawę. Tego samego dnia napisał na Twitterze, że „nie był ostatnio w najlepszej formie”.


Oficjalne przyczyny śmierci Graebera nie są jeszcze znane.

Lewicowy intelektualista i dziennikarz „The Guardian” Owen Jones napisał na Twitterze: „Jestem zdruzgotany wiadomością o śmierci Davida Graebera. Był pełnym człowieczeństwa intelektualnym gigantem. Jego prace inspirowały, dodawały otuchy, kształciły.

Jeśli nie czytałeś żadnej z jego książek, zrób to teraz i pozwól jego spuściźnie żyć dalej”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij