Kultura

Nie żyje David Graeber. Antropolog, antykapitalista i autor sloganu „we are the 99%”

„Jeśli nie czytałeś żadnej z jego książek, zrób to teraz i pozwól jego spuściźnie żyć dalej. Spoczywaj w pokoju, Davidzie” – napisał lewicowy intelektualista i dziennikarz „The Guardian” Owen Jones.

Znany działacz i profesor antropologii zmarł niespodziewanie w szpitalu w Wenecji. Poinformowała o tym na Twitterze jego żona Nika Dubrovsky.

David Graeber był profesorem antropologii w London School of Economics i jednym ze sztandarowych współczesnych myślicieli antykapitalistycznych. Jest autorem książek Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat, Utopia regulaminów oraz Praca bez sensu, wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Był znany z zaangażowania aktywistycznego. Brał udział w protestach przeciwko wolnorynkowemu szczytowi Summit of the Americas w 2001 roku oraz Światowemu Forum Ekonomicznemu 2002 w Nowym Jorku. Działał w Global Justice Movement, był też jednym z ważniejszych uczestników ruchu Occupy Wall Street. Ponoć to on wymyślił słynne hasło o „99 procentach”.

David Graeber urodził się w 1961 roku. Dorastał w Nowym Jorku w rodzinie amerykańskich Żydów. Po studiach i doktoracie obronionym na Uniwersytecie w Chicago rozpoczął pracę na Uniwersytecie Yale. Według pisma „The Rolling Stone” Graeber stracił pracę na uczelni przez swoje radykalne poglądy i aktywizm.

Od 2006 roku pracował w Wielkiej Brytanii. W 2013 objął profesurę na London School of Economics.

Aż do śmierci pozostawał aktywny w mediach społecznościowych. 28 sierpnia w filmie na YouTubie Graeber mówił, że nie czuł się najlepiej w ostatnim czasie, ale zaczyna czuć poprawę. Tego samego dnia napisał na Twitterze, że „nie był ostatnio w najlepszej formie”.


Oficjalne przyczyny śmierci Graebera nie są jeszcze znane.

Lewicowy intelektualista i dziennikarz „The Guardian” Owen Jones napisał na Twitterze: „Jestem zdruzgotany wiadomością o śmierci Davida Graebera. Był pełnym człowieczeństwa intelektualnym gigantem. Jego prace inspirowały, dodawały otuchy, kształciły.

Jeśli nie czytałeś żadnej z jego książek, zrób to teraz i pozwól jego spuściźnie żyć dalej”.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij